Reçeta e Cekës: Fileta salmoni në folie - Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Fileta salmoni në folie

Reçeta e Cekës: Fileta salmoni në folie

PËRBËRËSIT:
1 kg salmon,

2 lugë gjalpë ose margarinë,

1 limon,

pak kripë,

majdanoz,

disa kokrra ulliri,

vaj,

2-3 thelpinj hudhre,

sallatë të përzier patatesh. 


Filetat e peshkut ndahen në 2 cm. trashësie dhe palosen në 4 folie alumini të lyera me yndyrë. Spërkaten me lëng limoni, piper dhe kriposen, kurse mbi u hidhet sallata. Folia mbyllet mirë. Piqen në furrë ose skarë për 45 minuta. Shërbehen të zbukuruar me ullinj, majdanoz të grirë hollë dhe perime. 

(Kosova Sot) 

13 orë e 48 minuta më parë
14/11/18