Receta për forcim ekspres të imunitetit - Shëndetësia - Kosova Sot
Receta për forcim ekspres të imunitetit

Receta për forcim ekspres të imunitetit

Tingëllon si përrallë, por nuk është. Hiqni qafe paragjykimet dhe filloni shërimin. Për vetitë shëruese të mjaltit flitet që moti. Nëse i shtoni edhe polen, keni fituar përzierjen e magjishme që ju ndryshon jetën, nëse e konsumoni për çdo ditë,raporton Gazeta Kosova Sot

Poleni përmban rreth 250 substanca që i nevojiten trupit për të funksionuar si duhet. Shëron shumë dhimbje, forcon sistemin imun, rregullon traktin tretës, pastron gjakun, rigjallëron mëlçinë, ndihmon të sëmurit nga hepatiti, por edhe ul nivelin e kolesterolit dhe ndikon mirë për sistemin nervor. Doza ditore e personave të rritur është një lugë, për fëmijët gjysmë

. Thjesht, në mbrëmje para gjumit në një gotë ujë hidhni pak polen. E lini të qëndrojë gjithë natën, e në mëngjes e pini duke ia shtuar disa pika lëng limoni. Do të ishte mirë të mos konsumoni asgjë për 20 minutat e ardhshëm. Po ashtu, mund të përgatitni përzierjen çudibërëse nga mjalti dhe poleni. Përzieni këto dy ushqime në proporcionin 1:3 dhe konsumoni në lukth të zbrazët 3 herë në ditë nga një lugë të supës. Fëmijët mund ta konsumojnë dy herë në ditë nga një lugë. 

(Kosova Sot)

16 orë e 49 minuta më parë
23/07/18