Një herë në vit merreni këtë, dhe kurrë nuk do të sëmureni - Shëndetësia - Kosova Sot
Njė herė nė vit merreni kėtė, dhe kurrė nuk do tė sėmureni

Njė herė nė vit merreni kėtė, dhe kurrė nuk do tė sėmureni

Që para 5 mijë vjetëve, ishte shkruar një recetë për një përgatitje shtëpiake, që merret një herë në vit dhe siguron shëndet për 365 ditë, transmeton gazeta Kosova Sot. Shumë ekspertë e kanë hulumtuar dhe kanë ardhur në përfundim se ky është ilaç shumë i fuqishëm në shërim dhe parandalim. Përbërësit kryesorë është hudhra. Ndihmon edhe te shtypja e lartë dhe e ulët e gjakut, kolesteroli i lartë, arteroskleroza, qarkullimi jo i mirë i gjakut dhe sëmundjet koronare të zemrës. Po ashtu, hudhra ka fuqinë t'i relaksojë enët e gjakut Përbërësit: 200 ml 95 alkool ose rum (nëse përdorni alkool, merreni atë që nuk përmban metanol) dhe 350 g hudhër. Përgatitja: Qërojeni hudhrën, e shtypni me pirun dhe ia derdhni sipër alkoolin. Përzierjen e vendosni në një enë prej qelqi dhe e lini të rrijë për dhjetë ditë. Pas kësaj, lëngun e derdhni dhe përsëri e vendosni në kavanoz. E ruani në frigorifer. Përdorimi: Në një gotë ujë shtoni vetëm një pikë të përzierjes dhe e pini para ose pas drekës. Në mbrëmje para gjumit, shtoni 2-3 pika në gotë më ujë, e pini dhe shtrihuni.

(Kosova Sot)

17 orë e 4 minuta më parë
24/02/18