Thoni lamtumirë tabletave: Shëroni sëmundje të ndryshme me këtë lëng - Shëndetësia - Kosova Sot
Thoni lamtumirë tabletave: Shëroni sëmundje të ndryshme me këtë lëng

Thoni lamtumirë tabletave: Shëroni sëmundje të ndryshme me këtë lëng

Një gotë ujë me limon në lukth të thatë e pastron trupin, përmirëson tretjen, lufton urinë, nxit humbjen në peshë. Ja disa nga arsyet pse duhet ta bëni këtë: Ndihmon në shërimin e akneve: - Konsumimi i ujit të ngrohtë me limon ndihmon në ekuilibrin e acideve në metabolizëm, kjo ndihmon në parandalimin e akneve. Kundër tyre mund ta shtrydhni lëngun dhe ta aplikoni drejt e në fytyrë, transmeton gazeta Kosova Sot. Lufton mbipeshën: - Vitaminat dhe enzimat në limon ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak në mënyrë që të ruajnë peshën ideale trupore. Fibrat ndihmojnë në luftën kundër urisë. Lëngu i limonit nxit prodhimin e vrerit. Pastron gurët nga veshkat: - Kaliumi në limon ndihmon në shtimin e sasitë së citrateve në urinë që parandalon formimin e gurëve në veshka. Ilaç kundër gripit: - Limonët janë të pasur me vitaminë C, që është një antioksidues natyral që e forcon sistemin imun dhe ka efekt kundër viruseve dhe kundër baktereve.

(Kosova Sot)

18 orë e 53 minuta më parë
16/10/18