Ilaçi natyral nga kuzhina që mbron nga kanceri - Shëndetësia - Kosova Sot
Ilaçi natyral nga kuzhina që mbron nga kanceri

Ilaçi natyral nga kuzhina që mbron nga kanceri

Specat pikantë përmbajnë kapsaicinë, substancën që ndikon si analgjetik, antibiotik dhe antiseptik. Ky ushqim është burim i rëndësishëm dhe burim për vitamina A, B, C dhe E, dhe minerale si mangan, kalium dhe bakër, transmeton gazeta Kosova Sot. Kapsaicina përmirëson funksionimin e trurit, sekreton endorfinë, preparatin kundër dhimbjeve. Pos kësaj, është meritor për arritjen e lumturisë, nxit energjinë e trupit dhe e ngroh atë. Shija pikante stimulon oreksin dhe përmirëson traktin tretës e falë antioksiduesve shkatërron radikalet e lira. Ju ndihmon edhe të merrni më lehtë frymë, sepse depërton në bronke dhe traktin respirator. Specat pikantë po ashtu ndikojnë edhe në uljen e shtypjes së gjakut dhe uljen e kolesterolit, parandalojnë sulmin në zemër dhe në tru

(Kosova Sot)

19 orë e 53 minuta më parë
26/09/18