PROVOJENI BIMËN QË E ZËVENDËSON KAFEN, NDIHMON NË HEQJEN E KILOGRAMËVE TË TEPËRT - Shëndetësia - Kosova Sot
PROVOJENI BIMËN QË E ZËVENDËSON KAFEN, NDIHMON NË HEQJEN E KILOGRAMËVE TË TEPËRT

PROVOJENI BIMËN QË E ZËVENDËSON KAFEN, NDIHMON NË HEQJEN E KILOGRAMËVE TË TEPËRT

Me siguri këtë bimë e keni vërejtur diku, rritet si rrënjë derisa vëmendjen e merr falë ngjyrës së saj. Shumica nuk e dinë se dikur moti shumica nuk e dinë se prej çikores ishte përgatitur kafja e bardhë. Çikorja është bimë e shëndetshme që zbut problemet me tretjen, urthin madje ndikon edhe si antibiotik. Po ashtu, ul kolesterolin duke pakësuar rrezikun për sulm në zemër e në tru. Ka efekt prej një bime që pakëson inflamacionet, pakëson dhimbjet et artriti derisa ndihmon edhe te humbja në peshë. Është sedativ, prandaj edhe u preferohet të gjithë atyre që kanë telashe me pagjumësinë. Posedon minerale e vitamina, si zink, magnez, mangan, kalcium, hekur, acid folik, kalium e vitamina A, B6, C, E dhe K. Si zëvendësim për kafe përdoret rrënja e saj. 

(Kosova Sot)

1 orë e 4 minuta më parë
25/09/18