Përziejeni vezën, vajin e ullirit dhe dyllin e bletëve: Melhemi që shëron shumë sëmundje - Shëndetësia - Kosova Sot
Përziejeni vezën, vajin e ullirit dhe dyllin e bletëve: Melhemi që shëron shumë sëmundje

Përziejeni vezën, vajin e ullirit dhe dyllin e bletëve: Melhemi që shëron shumë sëmundje

Këtu kemi të bëjmë me një recetë të vjetër, që është përcjellë gjeneratë pas gjenerate, lehtë përgatitet dhe shëron shumë sëmundje.

PËR KËTË MELHEM JU NEVOJITEN:

400 ml vaj të ftohtë ulliri,

1 vezë,

60 gramë dyllë të bletëve.

Përgatitja: E zieni vezën, merrni të verdhat dhe i shtypni. E vini vajin në enë dhe aty shtoni dhe dyllin. Kyçni një zjarr të lehtë, kur dylli të jetë tretur, shtoni të verdhat e vezës. Vezën e shtoni pak nga pak, grimcë për grimcë. Pasi ta keni shtuar të tërën, e procedoni duke e kulluar dhe e derdhni në një kavanoz. Do të ishte mirë që ta përzieni mirë. Përdorimi: Kremi është shumë efikas. Nëse e përdorni për kompresë, nevojitet ta ngrohni në avull.

KY MELHEM NDIHMON TE:

1. Inflamacioni i sinuseve: e shkrini kremin në lugë dhe menjëherë e aplikoni në hundë. Një sasi si kjo ta aplikoni në hundë dy here në ditë në një interval prej një ore.

2. Bronkitis, dhimbje në lukth, zorrë, të thatit në trup, kath në sy: Tre here në ditë para shujtave, merrni nga gjysmë lugë krem.

3. Sëmundjet e femrave: Fibromiomat deri 10 javë, cistet në vezore, inflamacione. Në vagjinë aplikohen tamponë me këtë krem në mëngjes dhe në mbrëmje. Ekzistojnë fakte se pas dhjetë ditëve cistet mbesin vetëm kujtim.

4. Djegie, të thatit, plagë, të ënjtura, dhimbje të dhëmbit, dhimbje në nyja: Aplikohet në vendin me dhimbje gjatë natës dhe e lidhni. Mundeni me një pjesë pambuk të lagur me krem, nëse plagët nuk janë të mëdha.

5. Te dhimbjet e dhëmbit - kremi merret me gisht të pastër dhe lyhet dhëmbi që ndjeni dhimbje, po ashtu lyeni edhe mishin e dhëmbit.

6. Ulcerat trofike, gangrena: po ashtu aplikoni lecka të letrës të lyera me krem dhe i zëvendësoni ato çdo dy orë. Nga plagët duhet të fillojë të rrjedhë qelb.

7. Te shërimi i hemorroideve: përgatitet një tampon nga garza dhe aplikohet në anus gjatë natës, 8 - 10 ditë apo derisa të keni përmirësime.

8. Gjithçka që lyhet, kjo duhet të bëhet gjatë natës: kompresat në nyjat e sëmura, gjunjë - i lidhni. 9. Kremi është i mirë për forcimin e thonjve: e aplikoni në thonj dhe e lini gjatë natës.

(Kosova Sot)

17 orë e 19 minuta më parë
21/10/18