VISHNJA - LËNGU NË VEND TË ASPIRINËS - Shëndetësia - Kosova Sot
VISHNJA - LĖNGU NĖ VEND TĖ ASPIRINĖS

VISHNJA - LĖNGU NĖ VEND TĖ ASPIRINĖS

Vishnja është e pasur me minerale, përmban kalcium, hekur, magnez, fosfor, zink e bakër. Përmban edhe vitamina A, B6 dhe C. Përbërësit për lëngun e vishnjave: 3 kg vishnja të freskëta, 3 qese acide limoni, 2 qese sheqer vanilje, 5 l ujë, sheqer. Përgatitja: Vishnjat e pastruara pa bërthamë i futni në enë të madhe dhe ia shtoni acidet e limonit dhe më së shumti një litër ujë për një qark. Vishnjat i shtypni me dorë, enën e mbuloni me peshqir dhe e lini gjatë natës. Të nesërmen i kulloni, shtoni sheqerin dhe ruani në shishe.  

(Kosova Sot)

18 orë e 25 minuta më parë
24/02/18