Musk sinjalizon një 'luftë' të re kundër Apple

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 15:00
Musk sinjalizon një 'luftë' të re kundër Apple

Pronari i Twitter, Elon Musk, hapi zjarr kundër Apple për kontrollin e saj të rreptë të asaj që lejohet në App Store, duke thënë se prodhuesi i iPhone ka kërcënuar të largojë platformën e tij të mediave sociale të blerë së fundmi.

Musk gjithashtu iu bashkua korit për një tarifë prej 30 për qind që Apple mbledh për transaksionet përmes App Store - porta e vetme për aplikacionet për të hyrë në miliardë pajisjet e saj celulare.

 

Një seri postimesh në Twitter të lëshuar nga Musk përfshinte një meme të një makine me emrin e tij të parë që shkonte në një autostradë jashtë devijimit të etiketuar "Shko në Luftë", në vend që të vazhdonte më tej drejt "Paguaj 30%".

CEO miliarderi gjithashtu postoi në Twitter se Apple ka "kërcënuar të ndalojë Twitter nga App Store, por nuk do të na tregojë pse".

Apple nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të AFP-së për koment.

Si Apple ashtu edhe Google kërkojnë që shërbimet e rrjeteve sociale në dyqanet e tyre të aplikacioneve të kenë sisteme efektive për moderimin e përmbajtjeve të dëmshme ose abuzive.

Por që kur mori drejtimin e Twitter muajin e kaluar, Musk ka shkurtuar rreth gjysmën e fuqisë punëtore të Twitter, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, duke përfshirë shumë punonjës të ngarkuar me luftimin e dezinformimit, ndërsa një numër i panjohur i të tjerëve janë larguar vullnetarisht.

Ai gjithashtu ka rivendosur llogaritë e ndaluara më parë, përfshirë atë të ish-presidentit Donald Trump.

Yoel Roth, ish-kreu i besimit dhe sigurisë në Twitter, i cili u largua pasi Musk mori detyrën, shkroi në një shkrim të New York Times se "mosrespektimi i udhëzimeve të Apple dhe Google do të ishte katastrofik" dhe rrezikonte "përjashtimin nga aplikacioni i tyre". dyqane."

Duke e përshkruar veten si një "absolutist i fjalës së lirë", Musk beson se të gjitha përmbajtjet e lejuara me ligj duhet të lejohen në Twitter dhe të hënën i përshkroi veprimet e tij si një "revolucion kundër censurës online në Amerikë".

Ai gjithashtu postoi në Twitter se kishte në plan të publikonte “Twitter Files mbi shtypjen e lirë të fjalës”, por pa sqaruar se çfarë të dhënash kishte në mendje të ndante me publikun.

Megjithëse Musk thotë se Twitter po sheh një angazhim rekord të lartë me të në krye, qasja e tij ka habitur prodhuesin kryesor të parave të kompanisë - reklamuesit.

Në javët e fundit, gjysma e 100 reklamuesve më të mirë të Twitter kanë njoftuar se po pezullojnë ose përndryshe kanë "ndaluar reklamat në dukje në Twitter", zbuloi një analizë e kryer nga grupi mbikëqyrës jofitimprurës Media Matters.

(Kosova Sot Online)