BMW rikonsideron prodhimin e kamionçinës luksoze

  • A.P /
  • 29 May 2023 - 14:52
BMW rikonsideron prodhimin e kamionçinës luksoze

Në një tryezë të rrumbullakët kreu i BMW Design, Domagoj Dukec, dha shenja se kompania gjermane po shikon disa segmente të reja automjetesh, njëri prej të cilëve është një kamionçinë.

“Që kur kam qenë në BMW, njerëzit gjithmonë kanë kërkuar një kamionçinë BMW”, zbuloi Dukec.

 

Në vitin 2018, BMW në fakt përjashtoi mundësinë e ndërtimit të një kamioni pasi kishte vetëm disa rajone në botë ku një kamion premium do të kishte sukses. Megjithatë, peizazhi po ndryshon.

Shtetet e Bashkuara kanë Rivian R1T dhe markat kryesore kanë përmirësuar lojën e tyre në këtë gamë me modele si Toyota Tundra Capstone, GMC Sierra 1500 Denali Ultimate dhe Ford F-150 Lightning Platinum.

Dikush mund të spekulojë se pas partneritetit me Toyota-n në Z4/Supra, BMW mund të shikojë diçka si një kamionçinë me bazë BMW me bazë në Tacoma duke përdorur platformën modulare TNGA-F. Megjithatë, BMW më parë tha se inxhinieria e simboleve nuk do të ishte një opsion.

BMW do të donte një kamion që vozit si një BMW.

(Kosova Sot Online)