Apple del me paralajmërim

  • A.P /
  • 04 December 2023 - 15:45
Apple del me paralajmërim

Apple ka lëshuar një përditësim urgjent për shumicën e pajisjeve të saj.

Përdoruesve të iPhone, Mac dhe iPad u është kërkuar të instalojnë përditësimin e ri – ose të rrezikojnë që pajisjet e tyre të sulmohen nga hakerat.

Përditësimi rregullon një gabim sigurie që mund t’i lejojë sulmuesit kibernetikë të depërtojnë në pajisjet Apple përmes shfletuesit të tyre të internetit.

 

Shfrytëzimi i tij do të lejonte “ekzekutimin arbitrar të kodit”, termi teknik kur sulmuesit kanë akses të plotë për të ekzekutuar çdo kod që u pëlqen në një pajisje, shkruan The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Përditësimet e reja numërohen me iOS dhe iPadOS 17.1.2 dhe MacOS 14.1.2. Ekziston gjithashtu një përditësim për shfletuesin Safari që rregullon problemin.

Apple tha se ishte “në dijeni të një raporti që kjo çështje mund të ishte shfrytëzuar” me pajisjet që përdornin versionet e hershme të iOS.

(Kosova Sot Online)