Arsyet pse duhet të flini zhveshur, sipas shkencëtarëve

  • 02 korrik 2019 - 09:19
Arsyet pse duhet të flini zhveshur, sipas shkencëtarëve

Mirupafshim pizhame, këmishë nate dhe mbathje: duhet të flini zhveshur! Fjetja zhveshur përmirëson cilësinë e gjumit, ju ndihmon të humbni peshë, stimulon jetën seksuale dhe kursen kohë dhe para, por si? Këtu janë 7 arsyet shkencore që e dëshmojnë atë:Përmirëson cilësinë e gjumit- Kur flemë temperatura e trupit bie dhe veshja e pizhameve nuk e lejon trupin të qetësohet si ç duhet

Është më higjienike dhe e mirë për pjesët intime- Fjetja zhveshur ndihmon në mbajtjen e organeve gjenitale të shëndetshëm. Veshja e rrobave ngroh organet gjenitale dhe kjo ngrohtësi ndikon në shtimin e baktereve. Ju bën të ndiheni më seksi- Fjetja zhveshur jep ngarkesën e duhur seksuale në mëngjes. Kontakt i zhveshur me partnerin ndez shkëndijën…

Ndihmon në humbjen e peshës- Me temperaturën e duhur trupi prodhon nivele korrekte të kortizolit. Kjo ju lejon të zgjoheni me një oreks më të balancuar. Përmirëson jetën seksuale- Pa rroba, partneri juaj do t’iu shoh si më sensuale dhe me shumë gjasa të ketë marrëdhënie seksuale.

Ju kursen kohë dhe përpjekje- Pizhamet dhe kamishat e natës ju bëjnë të djersini dhe kur zgjoheni duhet të bëni një dush. Nëse ju flini zhveshur, përkundrazi, ju mund ta shmangni këtë ndjenjë dhe të kurseni kohë dhe përpjekje. Është i përshtatshëm, i shpejtë dhe ekonomik- Nuk keni pse të blini pizhame apo këmisha sexy, por flini ashtu siç jeni.

(Kosova Sot Online)