5 mënyrat për të parandaluar rënien e gjoksit

  • 02 gusht 2019 - 13:19
5 mënyrat për të parandaluar rënien e gjoksit

Një nga gjërat për të cilat femrat kujdesen më së shumti janë gjinjtë që sigurisht duan mjaft punë për të qëndruar gjithmonë në formë.

Por për ta mbajtur në gjendje të mirë gjirin, është e rëndësishme, përveç ushtrimeve tonifikuese, të hiqni dorë nga disa zakone të gabuara.

Nuk ka rëndësi se sa është madhësia, gjoksi është elementi më i rëndësishëm dhe magjepsës i trupit të një femre.

Ndonjëherë është normale që kur kemi humbje të shpejtë të peshës të kemi gjithashtu dhe rënie ose zvogëlim të gjirit, por ajo që duhet të kemi parasysh është që duhet të ju bëhen kulturë disa zakone të mira për tu kujdesur që ky proces të ndodhi sa më vonë.

Ka shumë produkte, trajtime dhe operacione kirurgjikale të disponueshme për ata që duan të dukën bukur dhe në formë.

Pjesa më e madhe është mjaft e kushtueshme, jashtë mundësive tona. Megjithatë, për fat të mirë, ka shumë produkte dhe zakone të përditshme që mund të adoptojmë për të mbajtur gjirin në formë.

Ja disa mënyra efikase për tu vënë menjëherë në praktikë.

Praktika e vazhdueshme e ushtrimeve që synojnë tonifikimin e gjirit është një nga mënyrat më të thjeshta për të mbajtur një gji të mirë. Ka shumë ushtrime të dobishme, këtu janë disa nga më të lehtë për të bërë:

Ushtrimet me përkuljen e krahëve

Me përkulje të krahëve, ne mund të forcojmë muskujt në gjoks. Është një ushtrim që ndihmon në forcimin e gjirit dhe zvogëlimin e yndyrës së tepërt që grumbullohet në zonën përreth.

Ushtrime me gira në dorë

Ato shërbejnë jo vetëm për tonifikimin e gjoksit, por edhe për të shmangur ngadalësinë e krahëve. I ngremë girat një nga një dhe kryejmë lëvizjet për 5 ose 10 minuta.

Kapni dy girat, mbajini ato para jush, në mënyrë që bërrylat të jenë të përkulura në një kënd të drejtë deri në lartësinë e shpatullave.

Shtyni shtangat përpara duke përdorur krahët, pastaj kthehuni në pozicionin fillestar. Bërë tri seri, nga 5-10 përsëritje secili.

Terapia e akullit

Terapia e akullit është një tjetër mundësi për rimëkëmbjen e mirë natyrale për tonifikimin e lëkurës dhe mbajtjen në formë të gjinjve. Kujdesuni të mbështillni akullin me një copë në mënyrë që të mos hyni në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën.

Bëni ushtrime delikate duke masazhuar në formë rrethuese gjinjtë për 5 minuta.

Gjithashtu ju mund të përdorni dhe një maskë me bazë natyrale për ushqimin e lëkurës dhe parandalimin e rënies së gjirit.

Megjithatë, duket theksuar se këto shërbejnë vetëm si plotësues në ushtrim fizik dhe në të ngrënin shëndetshëm.

Përbërësit:

1 tigan me kos (2 gramë)

1 lugë vaj me vitaminë E (15 gramë)

1 vezë

Përgatitja: Hidhni në një enë të gjithë përbërësit dhe përzieni me një lugë.

Vendosim maskën në gjoks dhe masazhoni me delikatesë.

Lëreni të veprojë për gjysmë ore dhe pastaj shpëlajeni me ujë të ftohtë. 

(Kosova Sot Online)