Njolla të kuqe, akne dhe alergji? Ja si t’i shëroni këto probleme të fytyrës me metoda natyrale

  • 14 gusht 2019 - 08:05
Njolla të kuqe, akne dhe alergji? Ja si t’i shëroni këto probleme të fytyrës me metoda natyrale

Është një fakt i njohur – por edhe befasues – që lëkura është organi më i madh në trupin tonë. Por për shkak se zakonisht nuk është përgjegjëse për shëndetin tonë, njerëzit shpesh e injorojnë atë duke i kushtuar më shumë vëmendje  sistemin të tyre tretës, zemrës ose mushkërive. Por lëkura jo e shëndetshme mund të ketë pasoja të rëndësishme jo vetëm në shëndetin tuaj fizik, por edhe në vetëvlerësimin tuaj. Këtu janë disa shembuj të njollave të lëkurës dhe si t’i trajtoni ato në mënyra natyrale pluhur.

Lythat: Nëse mendonit se puçrrat janë të këqija, provoni të keni lytha rregullisht. Ndërsa flakërimet e akneve zakonisht zgjasin vetëm disa ditë, ju mund të keni lytha për muaj të tërë. Këtu janë disa ide për ta bërë atë proces sa më të shpejt: Aplikoni një top pambuku të njomur në uthull molle në zonë dhe mbajeni aty me një fasho. Rekomandohet të bëni të njëjtën gjë me një lëvozhgë bananeje (pjesa e bardhë  kundër lythit).

Pikat e zeza: Janë një problematikë e fytyrës të cilën asnjëherë nuk arrijmë të zgjidhin 100%. “Top 10”rekomandon aplikimin e një topi pambuku të njomur në lëng limoni në pikat tuaja të zeza. Vendosja e një fetë patate në pikat tuaja të zeza për disa minuta gjithashtu mund të ndihmojë.

Nishanet e padëmshme: Këshilla të thjeshta shtëpiake sugjerojnë grumbullimin e katër karafilave të hudhrave dhe krijimin e një paste dhe mbajtjen e saj të aplikuar në nishane e lëkurës tuaj me një fashë.

(Kosova Sot Online)