Papa bën thirrje të anulohet borxhi i vendeve të varfra

  • E.K /
  • 01 September 2020 - 15:49
Papa bën thirrje të anulohet borxhi i vendeve të varfra

Papa Françesku përsëriti thirrjen për anulimin e borxhit që kanë vendet e varfra.

Ai tha se për shkak të pandemisë është koha për “drejtësi rikuperuese”.

Papa po përgatitet për një audiencë me prani të publikut që do të mbahet të mërkurën.

Kjo është audienca e parë e tillë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit në Itali, gjashtë muaj më parë, raporton AFP.

“Unë përsëris thirrjen time për anulimin e borxhit të vendeve më të rrezikuara, si shenjë e njohjes së ndikimit të rëndë të krizës mjekësore, sociale dhe ekonomike që po përballen këto vende si pasojë e COVID-19”, tha kreu i Kishës Katolike.

Banka Botërore paralajmëroi muajin e kaluar se pandemia mund të ketë çuar deri në 100 milionë njerëz në varfëri ekstreme.

Ekonomitë e zhvilluara tashmë janë zotuar të pezullojnë deri në fund të vitit pagesat e borxhit të vendeve më të varfra.

(Kosova Sot Online)