Çifti detyroi të shiste foshnjën në spital, nuk mund t’i paguanin shërbimet mjekësore për vete

  • E.K /
  • 02 September 2020 - 09:08
Çifti detyroi të shiste foshnjën në spital, nuk mund t’i paguanin shërbimet mjekësore për vete

Një çift indian u detyruan të ‘shesin’ foshnjën e tyre të porsalindur në një spital sepse nuk kishin mundësi të paguanin faturat mjekësore.

Shiv Charan dhe gruaja e tij Babita iu rëndua fatura prej afro 450 euro, pasi djali i tyre i vogël u lind me operacion cezarian në spitalin në Agra.

Charan dhe  gruaja e tij nuk kishin para – kështu që spitali ‘bleu’ fëmijën për afro 1,500 euro për të paguar faturën, thanë prindërit për Times of India.

Menaxheri i spitalit Seema Gupta thotë se fëmijës iu është “dhënë” e jo për t’u “shitur”, duke pretenduar se prindërit nënshkruan dokumente duke rënë dakord për transferin.

Çifti tashmë ka pesë fëmijë, teksa gjendja e tyre financiare është e rënduar.

(Kosova Sot Online)