Dritan Abazoviq kërkon falje publike: Kam gabuar shumë që kam thënë së prindërit e Skënderbeut ishin serb

  • E.K /
  • 03 shtator 2020 - 10:26
Dritan Abazoviq kërkon falje publike: Kam gabuar shumë që kam thënë së prindërit e Skënderbeut ishin serb

Shqiptar më i famshëm në Mal të Zi, Dritan Abazoviç, në një televizion ka kërkuar falje publike për deklaratën rreth Skënderbeut, për të cilin kishte thënë se nëna dhe babai i Skënderbeu ishte serb.

“Unë kam gabuar që kam thënë së prindërit e Skënderbeut janë serb, ishte një llapsus dhe kërkoi falje publike dhe jam krenar që jam shqiptar”, thotë Abazoviç gjatë një interviste.

Abazoviç thotë se nuk kishte thënë se familja e Skëndërbeut ishte serbe dhe se do ta dëshironte një bust të tijin në Ulqin, edhe pse më mirë do të ishte vendosja e përmendoreve të tjera.

Nëpër portale të ndryshme po qarkullon një videointervistë e vitit të kaluar ku Abazoviq ka folur për figurën e Skënderbeut. Kryesisht kjo intervistë ka dalë ne kontekst negativ, pasi thuhet se ai ka deklaruar se prindërit e Skënderbut janë serbë dhe se ai është kundër vendosjes së përmendores.  

Për më shumë shikojeni videon e plotë:

 

Dëgjoni me vëmendje ketë intervistëë ëE vërteta rreth emisionit dhe Skenderbeut, sulmet e kurdisura ndaj Dritanit, shantazhi me Mice Pens-in, patriotizmi i rremë... Kush janë njerëzit që e sulmojnë dhe punojnë për pushtet?

Publiée par ULQINI sur Mercredi 2 septembre 2020

(Kosova Sot Online)