Brenda Shtëpisë së Bardhë ku po zhvillohen negociatat, dalin fotografi të Hotit dhe Hysenit

  • E.K /
  • 04 shtator 2020 - 15:09
Brenda Shtëpisë së Bardhë ku po zhvillohen negociatat, dalin fotografi të Hotit dhe Hysenit

Sot pritet të nënshruhet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. E tash kur kanë mbetur rreth dy orë deri te ky takim, janë publikuar fotografi të Kryeministrit Avdullah Hoti dhe Koordinatorit për Dialog, Skënder Hysenit.

Analisti Imer Mushkolaj ka publikuar një fotografi të Hotit dhe Hysenit, në llogarinë e tij në Twitter.

“Hoti e Hyseni në mëngjes, para nënshkrimit të marrëveshjes”, ka qenë përshkrimi i kësaj fotografie.

Ndryshe, sot llogaritet të jetë e premte e madhe për Kosovën dhe Serbinë. Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se Presidenti Trump do të marrë pjesë në nënshkrimin e marrëveshjes, e më pas do të takojë bashkë Vuçiqin e Hotin, si përfaqësues të dy shteteve.

Emisari i Trumpit për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka thënë ka shkruar në Tëitter se e djeshmja ka qenë ditë produktive dhe se është optimist për zhvillimet që do të ndodhin sot.

Kryeministri Hoti ka thënë dje pas diskutimeve që quan në dakordime, se nga Shtëpia e Bardhë nuk do të dalë një marrëveshje e keqe apo e dëmshme për Kosovën.

Marrëveshja Kosovë – Serbi prietet të nënshkruhet në orën 11:05, sipas kohës lokale në Uashington, që i bie të jetë ora 5 pasdite në Kosovë.

(Kosova Sot Online)