Zgjedhet Avokati i ri i Popullit

  • E.K /
  • 28 September 2020 - 13:55
Zgjedhet Avokati i ri i Popullit

Kuvendi i Kosovës e ka zgjedhur Naim Qelajn Avokat të Popullit.

Për zgjedhjen e Qalajt në këtë pozitë kanë votuar pro 69 deputetë, pesë kundër dhe tre kanë abstenuar.

Qelaj nuk ia kishte arritur t’i merrte votat e duhura në seancën e kaluar për marrjen e pozitës së Avokatit të Popullit.

Avokati i Popullit ka mandat pesë vjeçar.

Qelaj ka qenë zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e AAK-së në kohën sa Ramush Haradinaj ishte kryeministër, kurse ka qenë edhe koordinator nacional për mbrojtje nga dhuna në familje.

(Kosova Sot Online)