Tmerri nga tërmeti, ja si po përdoren vinçat për të shpëtuar ndërtesat nga shembja

  • S.A /
  • 31 tetor 2020 - 10:06
Tmerri nga tërmeti, ja si po përdoren vinçat për të shpëtuar ndërtesat nga shembja

Të shumta ishin ndërtesa e shembura në Turqi nga tërmeti i fuqishëm, i cili deri tani është konfirmuar se u ka marrë jetën 25 personave, ndërsa më shumë se 800 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Ndërkohë, ekipet e kërkim shpëtimin janë në terren dhe po punojnë për të nxjerr nga rrënojat personat e bllokuar, duke përdorur të gjitha mënyrat e mundshme.

Tërmeti i fuqishëm shembi 3 katetet e para të nja pallati, ku dyshohet se mund të ketë edhe persona të bllokuar. Për të mbajtur ndërtesën në këmbë, deri në momentin kur të mbyllet operacioni i kërkim shpëtimit, autoritetet vendosën të përdorin 3 vinça. Tre katetet e para të ndërtesës, e cila ndodhet në Demirkent Site në rrethin Bayraklë, ishin dyqane.

(Kosova Sot Online )