Infektohet me COVID-19 infektologun Valbon Krasniqi

  • G.G /
  • 06 nëntor 2020 - 14:22
Infektohet me COVID-19 infektologun Valbon Krasniqi

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, është infektuar me COVID-19.

Lajmi për Krasniqin është dhënë sot nga ana e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik pas analizave të bëra në laboratorët e këtij Instituti.

E në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë infektuar me Covid-10 një numër i madh i stafit shëndetësor.

Në Klinikën e Anestezionit dhe Mjekimit Intensiv, janë të sëmurë aktiv me Covid 10 anesteziolog dhe 12 infermierë.

Këto shifra janë konfirmuar nga drejtori i Klinikës Dr. Nehat Baftiu. “Mbrëmë janë konfirmuar edhe dy infermierë. Në total janë 12 infermierë të sëmurë dhe 10 anesteziologë”, ka deklaruar Baftiu.

Klinika e KAM-it është e dyta për nga numri më i madh i punëtorëve në QKUK, por megjithatë ka mungesë të anesteziologëve. Aktualisht janë 57 specialistë të anestezionit, pasi pesë anesteziologë e kanë lënë punën në QKUK gjatë muajve të fundit.

E deri më tash në nivel vendi janë mbi 700 mjekë që janë prekur nga koronavirusi. Ndërkohë mbi dhjetëra të tjerë tashmë kanë ndërruar jetë.

(Kosova Sot Online)