Hoti: Për pak ditë do të mbyllet çështja e Telekomit

  • E.K /
  • 16 nëntor 2020 - 16:04
 Hoti: Për pak ditë do të mbyllet çështja e Telekomit

Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, ministrja e Ekonomisë Hykmete Bajrami dhe guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës Fehmi Mehmeti kanë mbajtur sot konferencë për media.

Për këtë gjendje ka folur edhe guvernatori Mehmeti.  Ai ka thënë se janë duke punuar në zhbllokimin e xhirollogarive, duke shtuar se për pak ditë pritet të mbyllet kjo çështje.

“Unë e di që mijëra punëtorë aty nuk i kanë marrë pagat e tetorit por po punojmë me ministrin Kuçi për ta përmbyllur sa më shpejt. Do të dalim para punëtorëve të Telekomit e qytetarëve për ta bërë të ditur”, ka thënë ai.

Ai është deklaruar edhe për kërkesën e ministres së Financave, Hykmete Bajrami, ndaj agjencisë italiane Guardia di Finanza të hetojë skandalin e Thesarit.

Hoti ka thënë se kërkesa e ministres është që të ndihmohet në auditim të sistemi, përndryshe sipas tij, hetimet po vazhdojnë.

“Unë mendoj që do të shohim rezultate së shpejti. Është çështje e ndarë dhe atë po i kryen hetuesia dhe prokuroria”, ka thënë ai.

Sot punëtorët e Telekomit kanë protestuar para Qeverisë, më pas ata kanë filluar grevën e cila po mbahet në objektin kryesor të Telekomit në Prishtinë.

(Kosova Sot Online)