Gazeta britanike shkruan për reperin shqiptar, që bën ‘video udhëzuese’ sesi të futesh ilegalisht në Britani

  • 29 December 2020 - 09:26
 Gazeta britanike shkruan për reperin shqiptar, që bën ‘video udhëzuese’ sesi të futesh ilegalisht në Britani

Fotot që e tregojnë atë duke pozuar pranë makinave luksoze ose duke shijuar pijen e tij në restorante të klasit të lartë dëshmojnë prirjen e të riut Dijonis Biba për të shfaqur stilin e tij të jetës luksoze. 

Sipas Daily Mail, reperi shqiptar jo vetëm që mburret për stilin e tij të lakmueshëm të medias sociale, por edhe për njohuritë e tij në lidhje me hyrjen e paligjshme në Britani dhe “marifet” që mashtrojnë autoritetet.

Sipas gazetës, reperi 20-vjeçar nga Shqipëria bën dhe poston në YouTube “video udhëzuese”me këshilla të dobishme se si të hyni ilegalisht në Britani. 

Videot e tij, të cilat kanë më shumë se 100,000 shikime, përfshijnë këshilla për përdorimin e letërnjoftimeve të rreme, aeroportet ku dokumentet e rreme kalojnë pa u vërejtur dhe mënyra për të përfituar nga kërkesat e azilit.

Biba, i cili vjen nga Shqipëria e Veriut , ka një ndikim të veçantë me shumë ndjekës në mediat sociale.

 Postimet e tij përfshijnë foto të tij duke pirë në majë të rrokaqiellit Sardis në Londër, i veshur me rroba firmato dhe të tjerët që e tregojnë atë duke pozuar para makinave luksoze sportive. 

Ka raste që, reperi bisedon drejtpërdrejt nga kryeqyteti britanik, shkruan gazeta në mënyrë tipike.

Sipas Daily Mail, Biba përshkruan hapur se si ai hyri ilegalisht në Britani, duke treguar se nëse e gjejnë, ata do ta dëbojnë. 

Në një video, të ngarkuar fillimisht në llogarinë e tij në Instagram dhe të ribotuar në YouTube, ai përdor një Google Map për të treguar mënyrën se si një mik ndoqi për të shkuar në Angli, duke përdorur një ID italiane të rreme.

Itinerari përfshinte një udhëtim nga Shqipëria në Barcelonë, dhe prej andej me autobus për në një aeroport të vogël spanjoll, të cilin Daily Mail zgjodhi të mos e përmendte. 

Siç thotë Biba në videon e tij, “ky aeroport nuk përdoret nga shumë njerëz për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar”. 

Në klip, reperi jep udhëzime të hollësishme: 

“Blini biletën tuaj në internet dhe merrni një taksi për në aeroport. Ecni ngadalë ndërsa i afroheni portës dhe përdorni kodin e shiritit të biletave në telefonin tuaj. Pastaj vazhdo te skaneri. Pastaj arrini në pikën më të rëndësishme, ku duhet të tregoni identitetin tuaj. Buzëqesh si një italian. “Në këtë aeroport, identiteti juaj do të duket i vërtetë, edhe pse do të jetë i rremë”.

“Këtu është aeroplani, ju hypni dhe fluturoni”, shtoi reperi në videon, e cila u publikua më 17 maj dhe ka mbi 70,000 shikime.

Në një video nga shtatori i vitit të kaluar, e cila është parë gjithashtu mijëra herë, i riu shqiptar përshkruan se si mund të përdoret Irlanda si një “derë e pasme” për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar, duke përdorur dokumente të falsifikuara Rumune.

 “Ju nxirrni letra të rreme dhe shkoni nga Spanja në Dublin. Duke arritur atje kërkoni azil. Pastaj ju merrni një ID tjetër të rreme, e cila kushton 300 euro dhe fluturoni për në Londër.”

Duke iu përgjigjur një pyetje nga një nga fansat e tij, Biba shpjegoi në video se ai ishte në Londër, por po mendonte të kthehej në Francë, ndërsa ai deklaroi se e gjeti pasaportën e tij të rreme rumune përmes një shoku.

Sipas Daily Mail, YouTube refuzon të fshijë videot e Bibës, duke pretenduar se ato nuk shkelin politikat e faqes. 

Si përgjigje, platforma këmbëngul që videot përshkruajnë përvojën e Bibës në hyrjen në një vend, por nuk përfshijnë informacion të hollësishëm ose reklamuar një shërbim që ndihmon njerëzit të kalojnë kufirin në mënyrë të paligjshme.

(Kosova Sot Online)