Kjo javë me borë e shi në Kosovë

  • E.K /
  • 04 janar 2021 - 08:00
Kjo javë me borë e shi në Kosovë

Në Kosovë për pesë ditët e ardhshme do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell.

Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHMK) thuhet se vranësirat herë-herë do të shoqërohen me reshje shiu në viset e ulëta dhe në vise me lartësi mesatare, ndërsa në vise malore parashihet të bie borë.

Temperaturat vazhdojnë të mbeten mbi vlerat e mesatareve për periudhën që jemi, minimalet ndërmjet -1 deri 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-10 gradë Celsius.

Cilësia e ajrit do të jetë relativisht e mirë për shkak të kushteve favorite meteorologjike. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8m/s.

(Kosova Sot Online)