Aleksander Vuçiq e kërcënon Kosovën: Do të detyrohemi t’ju përgjigjemi në një mënyrë që s’do t’ju pëlqejë

  • E.K /
  • 15 February 2021 - 14:45
Aleksander Vuçiq e kërcënon Kosovën: Do të detyrohemi t’ju përgjigjemi në një mënyrë që s’do t’ju pëlqejë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia ka informacione se shqiptarët duan që Kosova të anëtarësohet në Konferencën e Gjykatave Kushtetuese.

Lidhur me këtë, Vuçiq paralajmëroi një përgjigje, e cila tha se nuk do t’i pëlqejë Prishtinës.

“Nëse kjo është e vërtetë, kjo do të thotë se ata nuk respektojnë më asnjë normë të marrëveshjes së Uashingtonit. Ne do të detyrohemi t’i përgjigjemi kësaj dhe atyre nuk do t’u pëlqejë përgjigja”, tha Vuçiq.

Ai kërcënoi me tërheqje të reja të njohjes së pavarësisë së Kosovës.

“Nuk besoj se do t’u pëlqejnë tërheqjet e reja të njohjes së pavarësisë dhe tani mund t’u them atyre se do të ketë”, tha presidenti serb.

Vuçiq shtoi se nuk dëshiron “ta kthej fëmijën në arkivol te asnjë nënë”, por kjo, tha ai, nuk do të thotë që Serbia nuk është e fortë.

“Nëse ata nuk duan ta respektojnë atë (marrëveshjen), ne do të përgjigjemi në mënyrën që e bën një shtet serioz dhe i përgjegjshëm”, tha Vuçiq.

(Kosova Sot Online)