Pas kaq vitesh zbulohet një sekret: Krimineli Arkan ia bëri një ofertë të pahijshme Hagës kundër kriminelit Sheshel

  • G.G /
  • 10 prill 2021 - 16:32
Pas kaq vitesh zbulohet një sekret: Krimineli Arkan ia bëri një ofertë të pahijshme Hagës kundër kriminelit Sheshel

Sipas ish-truprojës së Sllobodan Millosheviç, Arkan ofroi aktivisht të bashkëpunojë me gjykatën e Hagës

Ajo që nxit të menduarit në këtë drejtim është vetë deklarata e Slobodan Millosheviç, i cili tha në një intervistë për televizionin "Palma" pas ndryshimeve të 5 tetorit se "e pesta e tetorit do të kishte qenë shumë ndryshe nëse Arkan do të ishte gjallë në atë moment".

Pjesëmarrja e Arkan gjatë ndryshimit të qeverisë më 5 tetor nuk u konsiderua vetëm nga Sllobodan Millosheviç, por edhe nga Vojislav Seselj, kur disa pretendojnë se ai ishte plotësisht i zhgënjyer nga Zeljko Raznatovic sepse ai ofroi gjykatës së Hagës që të ishte dëshmitar i përbashkët.

Goran Pajië, ish-truproja i Sllobodan Millosheviç, deklaron se informacioni për bashkëpunimin e Arkanit me Hagën është i saktë.

“Z. Seselj ishte i zhgënjyer në Arkan sepse ai i ofroi veten Hagës. Sipas informacionit zyrtar, ai shkoi në Hagë disa herë dhe ofroi të ishte dëshmitar. Por, kur ata e pyetën atë në Hagë për të ofruar prova për atë që ai tha, ai nuk i kishte ato, kështu që ata e pushuan nga puna - tha Pajië gjatë paraqitjes së tij të ftuar në televizionin "Happy".

Ai arriti në përfundimin se fakti që Arkan u refuzua nga gjykata e Hagës për të dëshmuar kundër Millosheviçit tregon se të dy ata nuk kishin asnjë pikë kontakti.

(Kosova Sot Online)