Myken mbi 50 milionë euro, ja të kujt ishin

  • E.K /
  • 02 shtator 2021 - 10:57
Myken mbi 50 milionë euro, ja të kujt ishin

Përmbytjet vdekjeprurëse të muajit korrik në Gjermani kanë dëmtuar kartmonedha me vlerë në mbi 50 milionë euro, ka njoftuar Banka qendrore e Gjermanisë.

Gjatë ditës së sotme individët dhe bankat kanë dorëzuar kartëmonedha që ishin dëmtuar nga përmbytjet dhe shpesh të kontaminuara edhe me naftë, ujëra të zeza ose baltë, tha Bundesbank shkruan apnews.

Paratë e dëmtuara thahen dhe përpunohen më pas shkatërrohen në një qendër në Mainz, ku pronarët e saj kthehen pa pagesë dhe pasi paratë të jenë tharë, shënimet e dëmtuara rrafshohen, verifikohen dhe numërohen.

Banka njoftoi se qendra zakonisht merr fatura të dëmtuara në vlerë prej 40 milionë euro në vit.

Ndërsa këtë vit u pranuan kartëmonedha me vlerë 51 milionë euro nga zonat e goditura nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore midis mesit të korrikut dhe fundit të gushtit.

Nga përmbytjet e 14 dhe 15 korrikut në Gjermani më shumë se 180 njerëz humbën jetën dhe qindra të tjerë u plagosën , të cilat gjithashtu morën jetë edhe në Belgjikë. Reshjet e dendura të shiut i shndërruan përrenjtë e vegjël në përrenj të furishëm, duke përmbytur shtëpitë, urat dhe makinat.

(Kosova Sot Online)