Çka ndryshon në Zvicër gjatë tetorit?

  • E.K /
  • 05 October 2021 - 08:43
 Çka ndryshon në Zvicër gjatë tetorit?

Testimi për Covid nuk do të jetë më falas për të pavaksinuarit.

Të gjithë njerëzit e pavaksinuar do të duhet të paguajnë 50 franga për testet e tyre Covid nga 10 tetori, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Presidenti Guy Parmelin e shpjegoi këtë lëvizje duke thënë se taksapaguesit e vaksinuar nuk duhet të paguajnë për testimin për ata që zgjedhin të mos inokulohen.

“Pas diskutimeve të gjera, Këshilli Federal qëndron në vlerësimin e tij se nuk i takon publikut në tërësi të financojë koston e testeve për njerëzit që vendosin të mos vaksinohen”, thanë autoritetet, duke shtuar se “njerëzit që tashmë kanë marrë një dozë vaksine mund të vazhdojë të testohet falas deri në fund të nëntorit”.

Rregulla të reja për hyrjen në Mbretërinë e Bashkuar nga Zvicra

Zvicra aktualisht është në ‘listën e gjelbër’ të Mbretërisë së Bashkuar, e cila është kategoria më e ulët e rrezikut që ka qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Nga 4 tetori, rregullat do të ndryshojnë për banorët e Zvicrës që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Para se të udhëtoni në Angli duhet:

Merrni një test COVID-19-ju duhet ta bëni testin 3 ditët para se të udhëtoni në Angli

Rezervoni dhe paguani për një test 2-ditor COVID-19-që do të merret pas mbërritjes në Angli

Plotësoni një formular për gjetjen e udhëtarëve

Pasi të mbërrini në Angli, duhet të bëni një test COVID-19 në ose para ditës së 2-të.

Afishe për makina

Ndërsa zhvillohet zyrtarisht më 28 shtator, shoferët që largohen nga Mbretëria e Bashkuar dhe shkojnë në Evropë do të duhet të presin një afishe të re në pjesën e pasme të makinave të tyre.

Ndërsa më parë një afishe ‘GB’ ishte e mjaftueshme, nga kjo datë e tutje afisheja tani duhet të lexojë ‘MB’ në mënyrë që të jetë e vlefshme, pasi Mbretëria e Bashkuar ndryshoi rregullat.

Festat e vjeshtës janë të shumta

Ditët mund të bëhen më të shkurtra në tetor, por është gjithashtu muaji kur vreshtarët zviceranë vjelin rrushin.

Festat e shijimit të verës dhe vjeljes janë të shumta në të gjithë Zvicrën dhe ia vlen të vizitohen para se moti i ftohtë t’i çojë njerëzit brenda.

“Ndërrimi i orës”

Një shenjë e sigurt që moti i ngrohtë dhe me diell ka mbaruar është të bësh orët prapa para dimrit të ardhshëm.

Të dielën, më 31 tetor, orët në Zvicër do të kthehen një orë mbrapa në 3 të mëngjesit.

Kjo do të thotë që lindja dhe perëndimi i diellit do të jenë rreth një orë më herët.

Lajmi i mirë është se të gjithë ne flemë një orë shtesë. Lajmi i keq është se do të errësohet herët në mbrëmje.

E ardhmja afatgjatë e kursimeve të ditës në Zvicër mbetet në lëvizje, por mund të jeni të sigurt se orët do të kthehen të paktën një herë mbrapa këtë tetor.

(Kosova Sot Online)