Ky është kosovari që i fitoi gati 178 mijë euro veç duke luajtur me letra

  • G.G /
  • 01 dhjetor 2021 - 11:47
Ky është kosovari që i fitoi gati 178 mijë euro veç duke luajtur me letra

Edmond Jahjaga nga Kosova fitoi 147 mijë e 775 euro në një turne prestigjioz të “World Series of Poker” në Evropë, duke dalë më i miri në mesin e 2 mijë e 478 garuesve.

“Texas hold’em” është një nga variantet më të njohura në botë të lojërave me letra.

43-vjeçari nga Prishtina, është pronar biznesi dhe ka filluar të luajë poker afërsisht pesë vjet më parë, dhe tani është një kampion i ri i Evropës WSOP. Ai e konsideron veten një lojtar rekreativ dhe u drejtua në King’s Resort për herë të dytë pas një kohe të shkurtër këtu në vitin 2020. Jahjaga shpesh mund të gjendet duke luajtur lojëra të drejtpërdrejta me para dhe merr pjesë në turne vetëm disa herë gjatë gjithë vitit

“Kjo do të thotë shumë për mua. Nuk di si ta përshkruaj sepse vjen kaq e papritur. E gjithë përvoja duket si një film dhe sapo ndodhi”, tha ai.

Mund të thuash se sa shumë do të thoshte fitorja e një turneu si ky për Jahjagën, edhe për dikë që e luan lojën vetëm si hobi.

Seria Botërore e Pokerit është seri turnesh që mbahet në Las Vegas dhe në vende të tjera të botës vit për vit që nga viti 2004.

(Kosova Sot Online)