Sipas mediumit amerikan, Rusia po luan me zjarrin në Kosovë dhe Bosnje

  • G.G /
  • 28 December 2021 - 11:43
Sipas mediumit amerikan, Rusia po luan me zjarrin në Kosovë dhe Bosnje

Qëllimi i Rusisë është të rrisë tensionet në Ballkan në mënyrë që të mund të pozicionohet si i vetmi ndërmjetës dhe garantues rajonal i sigurisë, dhe në të njëjtën kohë ajo dëshiron të tregojë se NATO dhe Bashkimi Evropian nuk janë partnerë të besueshëm për asnjë nga vendet e Ballkanit, shkruan portali amerikan Foreign Affairs.

Ata thonë se atmosfera më shpërthyese në Ballkan është në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë dhe se presidenti rus Vladimir Putin po përdor ish-republikat jugosllave si fushëbetejën e radhës për të dobësuar NATO-n dhe BE-në.

“Megjithëse popullsia e Kosovës përbën më shumë se 90 përqind të shqiptarëve, serbët e shohin vendin si shtëpinë e lashtë të vendeve më të shenjta të Kishës Ortodokse Serbe”, thuhej në tekst, duke vënë në dukje se Kremlini po përdor Kishën Ortodokse Serbe për të “destabilizuar vendin dhe zgjeruar rajonin”.

Ngjashëm me strategjinë e Kremlinit në Kaukaz, qëllimi i Rusisë në Ballkan është të rrisë tensionet në mënyrë që të mund të pozicionohet si ndërmjetësi dhe garantuesi i vetëm rajonal i sigurisë.

Për shkak të rritjes së ndikimit të Rusisë, siç paralajmërojnë ata, atyre u lejohet vendosja e pajisjeve ushtarake pranë një baze të madhe amerikane, si dhe është e mundur qasja në detin Adriatik.

Sipas tyre, qëllimi më i rëndësishëm i Putinit është të kthejë balancën e fuqisë në Evropë në favor të Moskës dhe Ballkani është pjesë e kësaj strategjie.

“Moska ka nisur operacione informacioni për të ndezur tensionet etnike dhe për të nxitur protesta, për të çimentuar marrëveshjet e armëve, për të përdorur infrastrukturën e energjisë dhe lidhjet e gjata fetare dhe kulturore midis Kishës Ortodokse Ruse dhe Kishës Ortodokse Serbe në avantazhin e saj në rajon,” thuhej në tekst.

Ata kujtojnë gjithashtu se Kisha Ortodokse Ruse së fundmi ka shprehur shqetësimin për “fatin e faltoreve të krishtera në Kosovë” pas ndezjes së tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.

Në tekst thuhet se Serbia është një lojtar kyç në interesin e Kremlinit për Ballkanin. Edhe qeveria edhe kisha, siç shkruajnë ata, janë besnike ndaj Moskës dhe kjo besnikëri bazohet në lidhjet e përbashkëta fetare dhe kulturore shekullore, si dhe në izolimin e Serbisë dhe Rusisë nga fuqitë moderne perëndimore.

Qeveria serbe, siç shtojnë ata, bëri thirrje për krijimin e një “bote serbe”, e cila bën një paralele me “botën ruse” të Putinit.

Rusia, siç thonë ata, po ia kthen besnikërinë serbe me mbështetje bujare për ushtrinë serbe.

“Që nga viti 2018, buxheti i mbrojtjes i Serbisë është pothuajse dyfishuar dhe është ndër liderët në Ballkan përsa i përket shpenzimeve të mbrojtjes. Pavarësisht kërcënimit me sanksione, Moska i dërgoi Serbisë sistemin raketor S-400 për stërvitje ushtarake. Kremlini e ngriti më tej nivelin e kësaj vit prokurojnë sistemet e mbrojtjes ajrore Pancir-S1”, thuhet.

Po ashtu përkujtohet se në Serbi ekziston një “qendër humanitare serbo-ruse”, e cila shërben “për grumbullimin e inteligjencës”, dhe gjendet afër kampit amerikan “Bondsteel” në Kosovë.

Ata po ashtu theksojnë se Moska e ka bërë të qartë se njohja e pavarësisë së Kosovës në Kombet e Bashkuara është e pamundur pa miratimin e Rusisë.

Putini, kujtojnë ata, shpesh përmend shembullin e Kosovës për të justifikuar aneksimin e Krimesë nga Rusia, duke pretenduar se njohja e vendeve perëndimore të territorit që u shkëput nga Serbia krijoi një precedent që legjitimon “shpalljen e njëanshme të pavarësisë”.

Ata po ashtu theksojnë se Brukseli ka dështuar të bëjë përparim drejt njohjes së Kosovës nga Serbia, ashtu si “Marrëveshja e Uashingtonit”, e cila nuk ka bërë përparim në çështjet kyçe.

“KFOR-i, një forcë paqeruajtëse e NATO-s e vendosur në Kosovë, po lufton në mënyrë të ngjashme për të ruajtur stabilitetin. Pati protesta në shtator për ndalimin e automjeteve me targa serbe të hyjnë në Kosovë dhe kjo rezultoi në një bllokadë dhe demonstrim nga Forcat Ajrore Serbe, vendosjen e forcave policore të Kosovës. Siç pritej, Rusia e ka përcjellë ngjarjen, duke u tallur me KFOR-in dhe duke i bërë thirrje BE-së që të ndërmjetësojë në mënyrë joadekuate në tensionet aktuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, shkruhet në këtë portal.

Sipas tyre, reagimi i dobët i Bashkimit Evropian është përgjegjës për forcimin e Rusisë në Ballkan.

(Kosova Sot Online)