The Guardian: Panik teksa Kosova shkyq nga pajisjet e Bitcoin-it që konsumojnë energji

  • E.K /
  • 17 January 2022 - 09:37
The Guardian: Panik teksa Kosova shkyq nga pajisjet e Bitcoin-it që konsumojnë energji

Mediumi prestigjioz “The Guardian” i ka kushtuar një artikull të veçantë situatës me Bitcoin në Kosovë.

Për entuziastët e bitcoin-it në Kosovë me një qëndrim të ftohtë ndaj rrezikut, ka qenë një javë e mirë për të arritur një marrëveshje për pajisjet kompjuterike që mund të krijojnë, ose “të minojnë” kriptomonedhën.

Nga Facebook në Telegram, postimet e reja në grupet e kripto-kriptove online të rajonit u dominuan nga kosovarët e tronditur që përpiqeshin të shesin pajisjet e tyre, shpesh me çmime të ulëta.

“Ka shumë panik dhe ata po e shesin atë ose po përpiqen ta transferojnë në vendet fqinje”, tha cryptoKapo, një investitor kripto dhe administrator i disa prej komuniteteve më të mëdha të kriptove në internet në rajon.

Veprimi i furishëm i mediave sociale pason një njoftim në fund të vitit nga qeveria e Kosovës për një ndalim të menjëhershëm, megjithëse të përkohshëm, të të gjitha aktiviteteve të minierave të kriptove, si pjesë e masave emergjente për të lehtësuar një krizë të dëmshme energjetike.

Nxitja për të hyrë në Kosovë, një nga vendet më të varfra të Evropës, është e qartë. Kriptomonedha aktualisht tregtohet me më shumë se 31,500 £ për bitcoin, ndërsa Kosova ka çmimet më të lira të energjisë në Evropë pjesërisht për shkak të më shumë se 90% të prodhimit vendas të energjisë që vjen nga djegia e rezervave të pasura të vendit të linjitit, një qymyr me cilësi të ulët.

Minierat më të mëdha të kriptove mendohet se po ndodhin në veri të vendit, ku popullsia me shumicë serbe refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe rrjedhimisht nuk ka paguar energjinë elektrike për më shumë se dy dekada.

Që kur autoritetet kosovare morën vendimin, oficerët e policisë dhe doganave kanë filluar të kryejnë bastisje të rregullta, duke sekuestruar qindra pjesë të pajisjeve.

(Kosova Sot Online)