Rrugës për në negociata me Rusinë, delegacioni i Ukrainës publikon foto nga helikopteri

  • G.G /
  • 03 March 2022 - 13:12
Rrugës për në negociata me Rusinë, delegacioni i Ukrainës publikon foto nga helikopteri

Delegacioni ukrainas dhe ai rus do të takohen sërish sot. Pala ukrainase tashmë është nisur drejt vendtakimit, sipas Vladimir Medinskyt, asistentit të presidentit rus, Vladimir Putin, do të jetë në Bjellorusi, afër kufirit me Poloninë.

Mykhailo Podoliak, këshilltar i Shefit të Zyrës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, ka publikuar një fotografi nga helikopteri, duke njoftuar se janë nisur drejt vendit ku do të takohen me pushtuesit.

“Rrugës për negociata me Federatën Ruse. Tashmë në helikopterë”, shkroi Podoliak në Twitter.

Dje u raportua gjithashtu se pritej një takim mes dy delegacioneve, por kjo nuk ndodhi.

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters, raportoi të mërkurën se delegacioni rus ishte nisur drejt vendit ku pritet të mbahej takimi i dytë Ukrainë – Rusi.

Reuters për këtë e kishte cituar agjencinë e lajmeve të Bjellorusisë, Belta. Për një takim të mundshëm dje kishte raportuar edhe mediumi britanik The Guardian.

Por të mërkurën pasdite, Mykhailo Podoliak, këshilltar i Shefit të Zyrës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, njoftoi se pala ukrainase nuk është paraqitur në tavolinën e bisedimeve me palën ruse.

“Është e dyshimtë se pa praninë e palës tjetër (ukrainase) në tryezën e bisedimeve, negociatat mund të zhvillohen realisht. Pra, prisni vetëm fillimin e vërtetë të dialogut”, ka shkruar ai në Twitter.

Të hënën, Ukraina dhe Rusia u takuan për herë të parë që kur forcat ruse të Putinit nisën pushtimin e vendit fqinj.

(Kosova Sot Online)