Ish ministri kanadez: Nuk do të ketë paqe për Kosovën pa u mposhtur agresioni rus në Ukrainë

  • G.G /
  • 23 April 2022 - 13:06
Ish ministri kanadez: Nuk do të ketë paqe për Kosovën pa u mposhtur agresioni rus në Ukrainë

Christopher A. Alexander, i cili ka qenë ministër në Ministrinë e Shtetësisë dhe Emigracionit në Kanada, ka folur për luftën në Ukrainë, duke përmendur edhe Kosovën.

Përmes një postimi në Twitter, ai ka thënë se nuk mund të ketë paqe për Kosovën dhe as për Evropën nëse nuk mposhtet agresoni rus në Ukrainë.

Tutje, ai ka shtuar se po ashtu duhet zgjerohen marrëveshjet për sigurinë kolektive.

“Nuk do të ketë paqe për Bjellorusinë, Bosnjën, Gjeorgjinë, Kosovën, Moldavinë, Ukrainën – ose për Evropën dhe rajonin e Detit të Zi në tërësi – pa përpjekje të përbashkëta nga të gjithë aleatët për të mposhtur agresionin rus në Ukrainë dhe për të shtrirë marrëveshjet e sigurisë kolektive në më shumë demokraci”, ka thënë Alexander. 

(Kosova Sot Online)