Kongresisti Meeks pas takimit me Kurtin: Serbia dhe të tjerët ta njohin pavarësinë e Kosovës

  • E.K /
  • 20 May 2022 - 11:30
Kongresisti Meeks pas takimit me Kurtin: Serbia dhe të tjerët ta njohin pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Kongresin amerikan, Gregory Meeks ka pritur në takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

Përmes një postimi në Tëitter, Meeks ka thënë se ka pasur takim produktiv me Kurtin dhe nevojën që Serbia dhe shtetet tjera ta njohin pavarësinë e Kosovës.

“Takim produktiv me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin, zëvendësministren e punëve të Jashtme, Liza Gashi dhe ambasadorin Ilir Dugolli. Diskutuam për marrëdhënien e fortë SHBA-Kosovë dhe sfidat për sigurinë evropiane nga Rusia si dhe nevojën për Serbinë dhe të tjerët që të njohin pavarësinë e Kosovës”, ka thënë Meeks.

(Kosova Sot Online)