Gjenerali i lartë amerikan lëshon paralajmërim: Ushtria kineze është bërë më agresive ndaj amerikanëve

  • A.P /
  • 25 July 2022 - 21:04
Gjenerali i lartë amerikan lëshon paralajmërim: Ushtria kineze është bërë më agresive ndaj amerikanëve

Gjenerali më i lartë amerikan ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për synimet ushtarake të Kinës ndaj SHBA-së dhe aleatëve në rajon, duke thënë se Pekini është bërë më agresiv dhe numri i përgjimeve kineze në det dhe në ajër janë “rritur ndjeshëm” vitet e fundit.

“Kina po rritet në agresivitetin e saj në retorikën e saj, por edhe në aktivitetin e saj”, tha të premten kryetari i shefit të shtabit të përbashkët Mark Milley para një grupi gazetarësh që udhëtonin me të në Azi, sipas një transkripti të deklaratave të tij nga Departamenti i Mbrojtjes, shkruan CN.

Vëllimi, numri i përgjimeve kineze në det dhe në ajër janë rritur ndjeshëm gjatë pesë viteve”, tha Milley, megjithëse ai nuk ofroi detaje të mëtejshme mbi shifrën.

Komentet e forta nga Milley nënvizojnë përpjekjet e administratës Biden për ta bërë përballjen me Kinën një prioritet strategjik kyç dhe ato vijnë pasi kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi duket se po përgatitet të drejtojë një delegacion të Kongresit në Tajvan, një ishull vetëqeverisës që Pekini e pretendon si të tijin. territori.

 

(Kosova Sot Online)