Media zvicerane publikon fotografinë e burrit që dyshohet se e vrau Shqiponja Isufin/ Ku jetonin dhe çfarë tha pastruesja e shtëpisë?

  • G.G /
  • 30 September 2022 - 14:18
Media zvicerane publikon fotografinë e burrit që dyshohet se e vrau Shqiponja Isufin/ Ku jetonin dhe çfarë tha pastruesja e shtëpisë?

Shtëpia ku jetonte ekonomistja e ndjerë, Shqiponja Isufi

Media zvicerane Blick.ch ka shkruar për rastin e vdekjes së ekonomistes nga Kosova, Shqiponja Isufi, në banesën e saj në Zvicër.

Një grua u gjet e pajetë në banjën e banesës së saj mëngjesin e së dielës. Prokurori publik dyshon për një vrasje. Një i dyshuar është arrestuar të hënën..

Një grua e pajetë 41 vjeçe u gjet në një apartament në Bergdietikon AG të dielën në mëngjes, sipas policisë së kantonit Aargau. Gruaja thuhet se ishte mbyllur në banjën e shtëpisë së saj dhe nuk iu përgjigj thirrjeve të anëtarëve të familjes.

Punonjësit e shpëtimit, të cilët mbërritën shpejt, mundën të thyenin derën, por gjetën të vdekur gruan. Hetimet që filluan më pas zbuluan mungesë qartësie rreth situatës së konstatuar. Për këtë arsye është urdhëruar autopsia e trupit. Gjurmët dhe rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore tregojnë për ndikim të jashtëm.

Sipas “Tages-Anzeiger”, gruaja e vdekur nga Bergdietikon është ekonomiste.

FOTO GALERI

Si rezultat i hetimeve është arrestuar një zviceran (47) i afërm i së ndjerës. Në lidhje me krimin e dhunshëm, prokuroria publike në Baden ka hapur procedurë penale për vrasje me dashje dhe ka kërkuar në gjykatën e masave të detyrueshme që i dyshuari të mbahet në paraburgim.

E vdekura është një ekonomiste

Siç raporton “Tages-Anzeiger”, personi i vdekur është ekonomistja Shqiponja Isufi.

I arrestuari mësohet se është bashkëshorti i shqiptares nga Kosova. Ajo punoi për një organizatë ndërkombëtare auditimi dhe konsulence dhe kishte një pozicion si mësimdhënëse në një universitet zviceran.

Dyshohet se autori është bashkëshorti i viktimës.

FOTO GALERI

Rrethanat e sakta dhe sfondi i veprës janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve në vazhdim që po kryhen nga prokurori publik i Badenit dhe policia kantonale e Aargaut.

"Ne kemi qenë gjithmonë mirë së bashku"

Kur pastruesja shkoi me makinë në shtëpinë e çiftit për të pastruar ambientet e brendshme si zakonisht, ajo mezi iu besoi syve. Ajo pa vulën e policisë në derë, më pas lexoi për vrasjen në internet. “Zoti im, e pamundur. Të dy e kanë pasur gjithmonë shumë mirë bashkë”, thotë ajo për Blick.

Derës së një shtëpie i është vendosur vula e policisë në Bergdietikon AG.

Ajo ishte ende e habitur që i shoqi nuk i kishte shkruar përsëri për takimin. “Është shumë e trishtueshme që diçka e tillë po ndodh”.

(Kosova Sot Online)