Foshnja lindë me flokë ‘argjendi’, prindërit e tij të hutuar!

  • A.P /
  • 17 November 2022 - 15:37
Foshnja lindë me flokë ‘argjendi’, prindërit e tij të hutuar!

Hungaria u 'trondit' kur një foshnjë lindi me kokën plot me flokë ‘argjendi’, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Foshnja lindi në një spital të Hungarisë, me peshë rreth 11 kilogramë në lindje. Ai ishte absolutisht i shëndetshëm dhe u quajt "Princi simpatik" megjithëse emri i tij i vërtetë ishte Bence. 

Në fillim, mjekët ishin të kujdesshëm ndaj albinizmit, një gjendje që pengon prodhimin e melaninës në trup. Albinizmi mund të jetë i rrezikshëm deri në një farë mase, pasi mungesa e melaninës mund ta lërë lëkurën plotësisht të ekspozuar ndaj rrezatimit të dëmshëm UV.

Gjaku i Bence u ekzaminua nga mjekët dhe fatmirësisht, u zbulua se foshnja nuk ishte me albinizëm. Foshnjat zakonisht zhvillojnë melaninën ndërsa mosha e tyre përparon. Kjo është arsyeja pse foshnjat lindin me sy blu dhe flokë bjonde, transmeton gazeta “Kosova Sot Online” .Ngjyra e flokëve dhe e syve në mënyrë dramatike ndërsa rriten. Kështu, më në fund, mjekët arritën në përfundimin se Bence ishte thjesht një fëmijë i pazakontë dhe i pashëm.

Foshnja Bence mahniti të gjithë rreth tij me flokët e tij të bardhë borë. Megjithatë, nuk ka asnjë shpjegim mjekësor për gjendjen e tij. Mjekët besojnë se ai do të zhvillonte pigmentin në flokët e tij ndërsa mosha e tij do të përparojë. Një tjetër rast i tillë u shfaq në internet kur një foshnjë lindi në vitin 2016 me një brez flokësh të bardhë. Por ngjyra e saj e pazakontë e flokëve i atribuohej gjenetikës.

(Kosova Sot Online)