Evropa duhet të përgatitet për 100,000 refugjatë këtë dimër

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 16:34
Evropa duhet të përgatitet për 100,000 refugjatë këtë dimër

Evropa duhet të përgatitet për të pranuar qindra mijëra refugjatë ukrainas këtë dimrin e ardhshëm, tha kreu i Këshillit Norvegjez të Refugjatëve (NRC), transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Është me të vërtetë një zgjedhje midis ngrirjes ose ikjes", tha Jan Egeland, Sekretari i Përgjithshëm i QKR-së. "Prandaj shumë njerëz po ikin vullnetarisht."

"Evropa duhet të përgatitet për qindra mijëra refugjatë të rinj këtë dimër nga Norvegjia në veri në vendet e Evropës Jugore."

Gati 7.9 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që kur tanket ruse kaluan kufirin në shkurt.

Shumica dërrmuese janë arratisur në vendet fqinje, Poloni, Hungari, Sllovaki, Rumani dhe Moldavi, por një numër i konsiderueshëm refugjatësh janë mirëpritur gjetkë në Evropë.

(Kosova Sot Online)