Partit politike abuzuan me fondet e zgjedhjeve, KQZ gjobit 13 parti, shpëton LSI-ja! Shifra e majme për PS dhe PD

  • S.A /
  • 07 December 2022 - 12:10
Partit politike abuzuan me fondet e zgjedhjeve, KQZ gjobit 13 parti, shpëton LSI-ja! Shifra e majme për PS dhe PD

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi ka propozuar gjoba për 13 parti për abuzime me fondet gjatë fushatën në zgjedhjet e 25 prillit 2021. =Ndërsa në listë përfshihen PD dhe PS dy partitë më të mëdha, vihet re se gjobës i ka shpëtuar LSI, e cila ka pasur raport të rregullt. Me 5.5 milionë lekë të reja është dënuar Partia Socialiste, ndërsa Partia Demokratike me 700 mijë lekë të reja.

CELIBASHI PROPOZON KËTO GJOBA PËR PARTITË

Lexo Edhe:

Ti kurrë nuk do ta humbëesh epshin tënd përsëri. Provoni këtë!

Policia e Tiranës: 31-vjeçari që goditi Berishën ka precedent penal, vuan …

PS 5. 5 mln lekë
PD 700 mijë lekë
PDK 100 mijë
Lzhk 100 mijë
L. LEGALITETI 500 mijë
PR 500 mijë
Lzhk 500 mijë
Balli Komb. Demokrat 500 mijë
Nisma Thurje 600 mijë
Bindja Demokratike 600 mijë
Lëvizja Demokratike 600 mijë
Psd 600 mijë
Balli Kombëtar 600 mijë

LSI nuk gjobitet

Pas auditimeve te ekspertëve ligjorë KQZ ka dalë në konkluzion se partitë që janë ndëshkuar me gjoba kanë tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore nga kandidatët dhe subjektet politike. 

(Kosova Sot Online )