Çfarë po e lidhë Vitenamin me Rusinë!

  • A.P /
  • 07 December 2022 - 21:21
Çfarë po e lidhë Vitenamin me Rusinë!

Vietnami po shikon një ndryshim të madh të mbrojtjes pasi kërkon të zvogëlojë varësinë e tij në armët ruse dhe të nisë një shtytje për të eksportuar armë të prodhuara në vend, thanë zyrtarët dhe analistët, me blerës të mundshëm në Afrikë, Azi - dhe potencialisht edhe Moskë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Kombi i Azisë Juglindore është një nga 20 blerësit më të mëdhenj të armëve në botë mes tensioneve të vazhdueshme me Kinën, me një buxhet vjetor për importin e armëve që vlerësohet në rreth 1 miliard dollarë dhe pritet të rritet, sipas GlobalData, një ofrues i prokurimeve ushtarake. inteligjencës.

Shumica e këtyre parave historikisht i ka shkuar Rusisë, e cila ishte për dekada furnizuesi kryesor i Vietnamit me armë dhe sisteme mbrojtëse. Kjo e bëri Vietnamin një nga blerësit kryesorë të armëve ruse, sipas të dhënave nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI), i cili gjurmon shpenzimet ushtarake globale.


(Kosova Sot Online)