Vrau dy prokurorë antimafia, rrëmbeu e ekzekutoi djalin 11-vjeçar të një mafiozi, kush është bosi drogës i arrestuar!

  • S.A /
  • 16 January 2023 - 10:50
Vrau dy prokurorë antimafia, rrëmbeu e ekzekutoi djalin 11-vjeçar të një mafiozi, kush është bosi drogës i arrestuar!

“Kjo është një fitore e madhe për shtetin”, ka deklaruar kryeministrja italiane Giorgia Meloni, pas arrestimit të bosit më të kërkuar i mafias në Itali, Matteo Messina Denaro.

I dënuari me burgim të përjetshëm u kap në Siçili pas 30 vitesh në kërkim.

Messina Denaro thuhet se u ndalua në një klinikë private në Palermo. Ai është bos i mafies famëkeqe të Siçilisë, Cosa Nostra.

Mediat italiane raportuan se ai kishte marrë trajtim mjekësor kur u arrestua nga karabinierët pak para orës lokale 10:00.

Ai është gjykuar dhe dënuar me burgim të përjetshëm në mungesë për vrasje të shumta.

Këto përfshijnë vrasjen e prokurorëve antimafia në vitin 1992, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, sulmet me bomba vdekjeprurëse në vitin 1993 në Milano, Firence dhe Romë, dhe rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e djalit 11-vjeçar të një mafioz të kthyer në dëshmitar shtetëror.  Panorama.al

(Kosova Sot Online )