Erdogan: Çfarëdo që të thotë populli im ndodh në Turqi

  • A.P /
  • 20 January 2023 - 14:10
Erdogan: Çfarëdo që të thotë populli im ndodh në Turqi

E përjavshmja britanike The Economist nuk mund të përcaktojë fatin e Turqisë, tha të premten Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, duke iu referuar një kopertine të kohëve të fundit në revistë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"A e përcakton revista britanike fatin e Turqisë? Kombi im e përcakton atë. Çfarëdo që të thotë populli im, ndodh në Turqi. Revista britanike nuk mund të përcaktojë fatin e Turqisë", u tha Erdogan gazetarëve pas namazit të së premtes në Stamboll.

Vërejtjet e Erdoganit erdhën pasi The Economist publikoi një artikull duke u bërë thirrje të huajve t'i kushtojnë vëmendje zgjedhjeve të ardhshme të Turqisë, duke pretenduar se vendi është "në prag të katastrofës" nën drejtimin e Erdoganit.

Drejtori i Komunikimit në Türkiye, Fahrettin Altun, kritikoi të enjten The Economist për "propagandën e lirë" në Türkiye, duke thënë: "Titujt e egër dhe imazhet provokuese mund t'i ndihmojnë ata të shesin të ashtuquajturën ditar të tyre, kështu që ne i përgëzojmë ata për teknikat e tyre të zgjuara të marketingut! Por ne duhet kujtojini audiencës se kjo është gazetari sensacionaliste e bazuar në propagandë dhe dezinformim të lirë."

"GREQIA VAZHDON TË Armatosojë Ishujt e Egjeut"
Në lidhje me komentet e fundit të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis për Turqinë, Erdogan tha se Greqia po ndërmerr hapa në kundërshtim si me Traktatin e Lozanës të vitit 1923, ashtu edhe me marrëveshjet e tjera duke armatosur ishujt e Egjeut.

Mitsotakis të enjten tha se Greqia nuk do të shkojë në luftë me Turqinë dhe se të dy vendet mund të bëjnë përpjekje për të ulur tensionet në rajon.

“Këto deklarata të Mitsotakis nuk janë të mjaftueshme për të përcaktuar fatin e rajonit në veçanti”, tha Erdogan.

(Kosova Sot Online)