Danimarka lëkundet nga disa valë akustike

  • A.P /
  • 15 May 2023 - 22:34
Danimarka lëkundet nga disa valë akustike

Një seri lëkundjesh të vogla të regjistruara në ishullin baltik danez të Bornholm të shtunën kanë habitur shkencëtarët, të cilët tani thonë se ato janë shkaktuar nga “valët e presionit akustik nga një burim i panjohur”, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Në fillim u mendua se lëkundjet ishin shkaktuar nga një tërmet. Më pas, sizmologët teorizuan se ato erdhën nga shpërthimet e kontrolluara në jug të Polonisë.

Të hënën, Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës, një organ zyrtar që monitoron nëntokën, tha se lëkundjet “nuk ishin shkaktuar nga tërmetet, por nga valët e presionit nga një ngjarje në atmosferë”. Megjithatë, ata erdhën nga “një burim i panjohur”.

“Sizmologët mund të raportojnë se nuk ka gjasa që lëkundjet të kenë origjinën nga një shpërthim i kontrolluar në Poloni, i cili u krye pak para raporteve të para të lëkundjeve në Bornholm”, tha GEUS në një deklaratë.

Të shtunën, GEUS tha se kishte marrë “më shumë se 60” raportimet nga njerëzit në Bornholm se “dridhjet ishin të ngjashme me tërmetet,” të përshkruara si një gjëmim i thellë, dridhje dhe tronditje, ndryshim i presionit në vesh, ishin raportuar në Bornholm.

Askush nuk u lëndua tha policia, ata ishin në kontakt me qytetarët në lidhje me lëkundjet në pjesën lindore të ishullit. Mediat daneze raportuan se lëkundjet shkaktuan një çarje në murin e një shtëpie.

GEUS tha se lëkundjet sizmike janë matur me magnitudë 2.3 ballë.

Autoritetet polake kanë thënë se ka pasur aktivitet intensiv gjatë stërvitjes Anakonda23 në Ustka, në veri të Polonisë, duke përfshirë gjuajtje të drejtpërdrejtë të municioneve artilerie.

GEUS, një institucion i pavarur kërkimor dhe këshillimor brenda Ministrisë së Klimës, Energjisë dhe Shërbimeve të Danimarkës, tha se kishte dy sizmografë në Bornholm që mbledhin të dhëna gjatë gjithë kohës.

Bornholm, shtëpia e afro 40,000 njerëzve, është një ishull shkëmbor në Detin Baltik, në jug të Suedisë, në verilindje të Gjermanisë dhe në veri të Polonisë.  

(Kosova Sot Online)