Një raport i brendshëm zbulon se çfarë ndodhi disa ditë para rrëzimit të avionit të Prigozhin, Kremlini kishte një plan gati

  • E.K /
  • 24 August 2023 - 09:53
Një raport i brendshëm zbulon se çfarë ndodhi disa ditë para rrëzimit të avionit të Prigozhin, Kremlini kishte një plan gati

Udhëheqësi i Wagner-it Yevgeny Prigozhin ka shumë të ngjarë të largohet nga Afrika të mërkurën për shkak të përpjekjeve të ushtrisë ruse për të minuar aktivitetet e trupave mercenare në rajon, shkroi Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në raportin e tij të 23 gushtit.

Burime të brendshme që janë të njohura me shërbimet ruse të sigurisë pohojnë se Kremlini kishte “një plan për të parandaluar plotësisht Wagner që të operonte në Afrikë”, raporton ISW, citon Jutarnji list.

Fakti është se pas kryengritjes njëditore në Rusi në qershor, fokusi i Wagner u zhvendos plotësisht në Afrikë dhe mercenarët famëkeq u lidhën gjerësisht me krimet e luftës në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali, madje edhe me grushtin e shtetit në Niger.

Më 21 gusht, Prigogine foli nga “rërat e nxehta afrikane” pas një kohe të gjatë.

Ka mundësi që shefi i Wagnerit të ketë udhëtuar në Afrikë për të siguruar vazhdimin e misionit, duke injoruar plotësisht Kremlinin dhe Ministrinë e Mbrojtjes.

Sipas burimeve të ISW, ushtria ruse kishte një plan për të zëvendësuar mercenarët e Wagner me një trup prej 20,000 ushtarësh, dhe në të njëjtën kohë Shoigu dhe Gerasimov filluan të grabisin Prigozhin nga komandantët dhe forcat më të forta.

“Prigogin ishte jashtëzakonisht kundër tij dhe bëri çdo përpjekje për ta parandaluar atë,” shkruan ISW.

Gazetari Andrey Zakharov, themelues i Insajderit, një prej mediave investigative (në mërgim) në Rusi, ka shkruar se Prigozhin është kthyer dje nga Afrika. Megjithatë, ai nuk arriti në Shën Petersburg.

Agjencia Ruse e Aviacionit Civil, Rosaviatsia, njoftoi dje se Prigozhin dhe Utkin ishin në listën e pasagjerëve të aeroplanit të rrëzuar.

Agjencia ka dhënë emrat e të shtatë pasagjerëve dhe tre anëtarëve të ekuipazhit që tashmë dihet se kanë qenë në aeroplanin Embraer që u rrëzua afër Moskës të mërkurën.

Sidoqoftë, as Rosaviatsia dhe asnjë zyrtar tjetër rus nuk ka thënë ende pa mëdyshje se Prigozhin u vra. Nuk ka ende një reagim zyrtar nga autoritetet ruse për aksidentin.

(Kosova Sot Online)