Turqia nis sulmet ajrore kundër militantëve kurdë pas shpërthimit në Ankara

  • A.P /
  • 02 October 2023 - 20:26
Turqia nis sulmet ajrore kundër militantëve kurdë pas shpërthimit në Ankara

Ushtria turke kreu sulme ajrore kundër militantëve kurdë në Irakun verior të dielën, vetëm disa orë pasi Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) mori përgjegjësinë për një bombë vdekjeprurëse në kryeqytet në sulmin e fundit të kryengritjes së saj gati katër dekade, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Në një deklaratë, Ministria turke e Mbrojtjes tha se avionët e saj luftarakë shkatërruan 20 objektiva të PKK-së, duke përfshirë shpella, bunkerë, strehimore dhe magazina në rajonet e Metina, Hakurk, Kandil dhe Gara.

“Shumë terroristë u neutralizuan duke përdorur sasinë maksimale të municioneve vendase dhe kombëtare”, thuhet në deklaratë, e cila përmend të drejtat e vetëmbrojtjes nga neni 51 i Kartës së Kombeve të Bashkuara për të justifikuar sulmet.

PKK, e cila është klasifikuar si organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, më herët tha se qëndronte pas shpërthimit të dielën jashtë ndërtesës së Ministrisë së Brendshme të Turqisë që la një të vdekur dhe dy të plagosur,  raportoi Agjencia e Lajmeve pro-PKK Firat.

Ministria tha në një deklaratë se dy sulmues vranë një civil dhe vodhën automjetin e tij përpara hapjes së parlamentit në Ankara. Dy oficerë policie raportohet se kanë marrë lëndime jashtë rrezikut për jetën.

Një sulmues hodhi veten në erë dhe tjetri u “neutralizua”, tha ministria.

Hetuesit gjetën katër lloje të ndryshme armësh, tre granata dore, një raketë-hedhës dhe eksploziv C-4 në vendngjarje.

Ministria konfirmoi se të paktën një nga dy sulmuesit është një anëtar i PKK. Sulmuesi i dytë ende nuk është identifikuar, tha ai.

Kurdët, të cilët nuk kanë një atdhe apo vend zyrtar, janë pakica më e madhe në Turqi, duke përbërë nga 15% deri në 20% të popullsisë, sipas Grupit Ndërkombëtar për të Drejtat e Minoritetit, shkruan CNN.

Pjesë të Kurdistanit – një rajon joqeveritar dhe një nga kombet më të mëdha pa shtetësi në botë – njihen nga Irani, ku shtrihet provinca e Kordestanit; dhe Iraku, vendi i rajonit autonom verior të njohur si Qeveria Rajonale e Kurdistanit (KRG) ose Kurdistani i Irakut.

Sipas Ankarasë, PKK trajnon luftëtarët separatistë dhe fillon sulme kundër Turqisë nga bazat e saj në Irakun e veriut dhe Sirinë, ku një grup kurd i lidhur me PKK kontrollon zona të mëdha territori.

Sulmet terroriste në Turqi ishin tragjikisht të zakonshme në mesin deri në fund të viteve 2010 , kur pasiguria nga Siria e shkatërruar nga lufta u zvarrit në veri mbi kufirin e përbashkët të dy vendeve.

Dhe në nëntor të vitit të kaluar, Ankaraja fajësoi PKK-në për një sulm me bombë në një bulevard qendror të këmbësorëve në Stamboll që vrau gjashtë dhe plagosi dhjetëra.

Në vitet e fundit, Turqia ka kryer një rrjedhë të qëndrueshme operacionesh kundër PKK-së brenda vendit, si dhe operacione ndërkufitare në Siri.

Në një fjalim para ligjvënësve të dielën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u zotua se Turqia do të vazhdojë luftën e saj kundër terrorizmit "derisa terroristi i fundit të eliminohet brenda dhe jashtë vendit".

Sulmi i së dielës shënoi "fluturimet e fundit të terrorizmit" në vend, shtoi ai.

(Kosova Sot Online)