Çrregullim BRENDA SNS-së para zgjedhjeve në serbi: Komisionet po shpërthejnë për shkak të konflikteve, ‘luftën’ e zyrtarëve nuk e ndal dot as Vuçiqi

  • S.A /
  • 22 November 2023 - 12:47
Çrregullim BRENDA SNS-së para zgjedhjeve në serbi: Komisionet po shpërthejnë për shkak të konflikteve, ‘luftën’ e zyrtarëve nuk e ndal dot as Vuçiqi

Fotot e sportistëve, aktorëve dhe personazheve të tjerë publikë të njohur në Serbi duke shtrënguar duart me kryetarin e Bordit Ekzekutiv të SNS-së, Darko Glishiq, së bashku me një tekst të përshtatshëm mirëseardhjeje në “familje”, vërshuan të gjitha llogaritë e kësaj partie në rrjetet sociale, transmeton "Kosova Sot Online " .

Mirëpo, situata në “familje”, siç merr vesh Nova e Beogradit, nuk është aspak idilike.

Në prag të zgjedhjeve të reja, progresistët janë të rënduar nga mosmarrëveshje dhe konflikte të ndryshme në radhët e tyre, si në nivel lokal, ashtu edhe në vetë kryesinë e partisë.

Bukti në Nish të Krushevcit, por edhe në mesin e zyrtarëve të lartë të SNS-së.

Ish-vaterpolisti Nikola Rađen është shtesa e fundit në SNS. Para tij, dhe në kuadër të kësaj fushate zgjedhore, anëtarë të partisë në pushtet janë bërë ish-basketbollisti Dejan Tomasheviq dhe tenisti Janko Tipsarević.

“Legjendë, mirë se erdhe në familjen tonë SNS. Mirë se erdhe mjeshtër, së bashku në fitore të reja”, kështu u njoftua në platformën X se ata u bënë anëtarë të kësaj partie.

Së fundmi, basketbollisti Zheljko Rebraça, përfaqësuesi i pingpongut Ilija Lupulescu, ish-futbollisti Goran Lovre…

Dikush mund të thotë se partia nuk ka qenë kurrë më e fortë dhe më e qëndrueshme.

Megjithatë, informacionet nga terreni, veçanërisht nga lokalet, nuk e mbështesin këtë tezë.

Siç mëson Nova, edhe përkundër ndërhyrjeve të kryetarit të Bordit Ekzekutiv, Darko Glishiq, madje edhe të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjendja mes përparimtarëve në Nish nuk është më e mirë.

Progresistët kanë probleme edhe në Krushevc. Një luftë e vërtetë e vogël është ndezur mes anëtarëve dhe zyrtarëve të SNS në këtë qytet gjatë muajve të fundit, për shkak të pakënaqësisë me politikën e personelit.

Tensione u ngritën edhe në marrëdhëniet e deritanishme të pathyeshme mes ministres së Policisë Bratislava Gashiq dhe Aleksandar Vuçiq. Edhe pse Vuçiq, pas tragjedive në shkollën fillore Vladislav Ribnikar dhe në fshatrat përreth Mlladenovcit, me kërkesë të protestës “Serbia kundër dhunës”, vazhdimisht tha “më vrisni, por nuk do ta jap Gashiqin”, të dy nuk u pajtuan pas zgjedhjeve. i Millosh Vuçeviqit si kryetar i SNS-së a.

(Kosova Sot Online )