Sulm me thikë në një shkollë, plagosen dy mësues dhe një nxënës

  • A.P /
  • 24 April 2024 - 22:28
Sulm me thikë në një shkollë, plagosen dy mësues dhe një nxënës

Një vajzë adoleshente është arrestuar nën dyshimin për tentativë vrasje pasi dy mësues dhe një nxënës u goditën me thikë në një shkollë në West Wales, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Policia konfirmoi të mërkurën pasdite se tre persona u plagosën në shkollën Ysgol Dyffryn Aman dhe po trajtohen për plagë me thikë.

Policia e Dyfed-Powys thotë se ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:20 të mëngjesit të së mërkurës.

Forca konfirmoi se shkolla ishte mbyllur “për sigurinë e të gjithëve në ambiente”.

Shkolla gjithëpërfshirëse në qytetin e Ammanford në Carmarthenshire ka mbi 2,000 nxënës nga mosha 11 deri në 18 vjeç.

Nxënësit u liruan nga shkolla rreth orës 15:20, me qindra prindër të mbledhur jashtë për t’i marrë.

Shkolla ishte mbyllur që rreth orës 11 të mëngjesit, me nxënësit që u tha të qëndronin në klasën e tyre.

Një zëdhënës i Ysgol Dyffryn Aman tha se familjarët e të plagosurve janë informuar.

“Ne dëshirojmë të sigurojmë prindërit dhe publikun se incidenti është nën kontroll”, shtuan ata.

Policia u ka kërkuar gjithashtu njerëzve që të mos spekulojnë pasi hetimi është në vazhdim.

Superintendenti Ross Evans, komandanti i Carmarthenshire, tha se policia po punonte me shkollën dhe agjencitë e tjera për të siguruar që “mbështetja e duhur është në dispozicion për të gjithë të përfshirët”.


(Kosova Sot Online)