Ku ranë mbetjet e raketës së Kinës?

  • A.P /
  • 09 maj 2021 - 09:45
Ku ranë mbetjet e raketës së Kinës?

Mbetjet e raketës kineze që po ktheheshin përsëri drejt Tokës janë shpërbërë mbi Oqeanin IndiaN.

Pjesa më e madhe e raketës u shkatërrua gjatë ri-hyrjes, por pjesët ranë në një vend 72.47 ° në Lindje dhe 2.65 ° në Veri, njoftoi media shtetërore kineze.

Pika shtrihet në perëndim të Maldiveve.

Faqet e gjurmimit të SHBA-së dhe Evropës kishin monitoruar rënien e pakontrolluar të automjetit Long March-5b.

Media shtetërore kineze tha se pjesë të raketës hynë përsëri në atmosferë të dielën në orën 02:24, ndërkaq me kohën e Pekinit, në orën 10:24.

Komanda Hapësinore e SH.B.A.-së tha në një deklaratë se ajo mund të “konfirmonte Hyrjen Kineze të Marsit të Gjatë-5b përsëri në Gadishullin Arabik”. Ishte “e panjohur nëse mbeturinat ndikuan në tokë ose ujë”, tha agjencia.

Përpara hyrjes së raketës kishte frikë se mbeturinat mund të binin në një zonë të banuar. Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin tha se Kina kishte qenë neglizhencë në lejimin e raketës nga orbita.

Sidoqoftë, ekspertët e hapësirës kishin parashikuar që shanset që dikush në të vërtetë të goditet nga një copë hedhurinë hapësinore ishin shumë të vogla, jo më pak për shkak se kaq shumë e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeani, dhe zona të mëdha toke janë të pabanuara.

(Kosova Sot Online)