Kaq kushton një udhëtim 6-orësh në hapësirë

  • E.K /
  • 28 gusht 2021 - 11:12
Kaq kushton një udhëtim 6-orësh në hapësirë

Një kompani e Floridës po planifikon të dërgojë pasagjerë në skaj të hapësirës në një version të teknologjisë së lartë, të një tullumbaceje me ajër të nxehtë, me një pilot dhe deri në tetë udhëtarë që hipin në një kapsulë.

Kompania e fluturimeve hapësinore, Space Perspective, tani po bën rezervime në anijen e saj Neptun për fluturime në fillim të vitit 2024, me bileta me çmim rreth 125,000 dollarë për person.

Depozitat e rezervimit të rikthyeshme janë të shkallëzuara, me pagesa më të larta për fluturimet e First Year dhe me ulje për rezervimet e mëvonshme.

Fluturimi provues përurues u ngrit më 18 qershor nga Space Coast Spaceport në Titusville, Florida. Fluturimi gjashtë orë dhe 39-minutësh ishte i pastruar, por kamerat në bord kapën një imazh mahnitës të Tokës në lindjen e diellit.

Perspektiva Hapësinore thotë se fluturimi provë është një moment historik, në rrugën e tij për të marrë turistë hapësinorë në ndenja të pushimeve të kohës së lirë, me një shirit freskimi dhe aftësi të mediave sociale për të dorëzuar ato.

“Ne jemi të përkushtuar për të ndryshuar rrënjësisht mënyrën se si njerëzit kanë qasje në hapësirë, si për të kryer kërkime aq të nevojshme për të përfituar jetën në Tokë dhe për të ndikuar në mënyrën se si ne e shohim dhe lidhemi me planetin tonë,” tha themeluesi i Space Perspective dhe bashkë-CEO Jane Poynter vitin e kaluar. Ndërsa fluturimet e para të Space Perspective do të fillojnë nga Florida, kompania po planifikon vende shtesë të lëshimit në të gjithë botën.

Udhëtimet gjashtë-orëshe do të përfshijnë një ngritje të lehtë dy-orëshe mbi 99% të atmosferës së Tokës. Pastaj do të ketë edhe dy orë të tjera të lehta që pasagjerët të shijojnë pamjet 360-shkallë nga kabina përpara se anija kozmike të bëjë zbritjen e saj dy-orëshe në oqean. Udhëtimi në breg do të përfundojë me anije. Anija kozmike është projektuar në bashkëpunim me studion e dizajnit në Mbretërinë e Bashkuar, PriestmanGoode.

“Ne shikuam të gjithë elementët e ndryshëm që do ta bënin përvojën jo vetëm të paharrueshme, por edhe me të vërtetë të rehatshme,” tha Nigel Goode, dizajner dhe themelues i PriestmanGoode vitin e kaluar. Kapsula është me diametër pesë metra, ndërsa tullumbace polietileni sipër ka një diametër 100 metra kur fryhet plotësisht, rreth gjatësisë së një fushe futbolli.

Bashkëthemeluesit e Space Perspective Jane Poynter dhe Taber MacCallum më parë krijuan sistemet e ajrit, ushqimit dhe ujit për bazën hapësinore Biosphere 2, në të cilën ata jetuan për dy vjet.

“Balloon-i ynë i përparuar hapësinor është krijuar për të funksionuar në vakuumin e afërt që gjendet në buzë të hapësirës”, thotë faqja e internetit e Space Perspective.

“NASA ka përdorur balona të ngjashme për dekada për të fluturuar teleskopë të mëdhenj kërkimesh.” shkruan tutje.

Ndërsa heliumi është në furnizim të kufizuar dhe i nevojshëm për aplikime kritike mjekësore, Spaceship Neptune, përdor hidrogjen.

Turisti i parë në botë i hapësirës ishte milioneri amerikan Dennis Tito, i cili mbërriti në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) përmes një rakete ruse Soyuz në prill të vitit 2001.

(Kosova Sot Online)