​Arsyeja e vërtetë pse ekspertët duhej të mbyllnin vrimën më të thellë në planet

  • E.K /
  • 10 nëntor 2021 - 14:29
​Arsyeja e vërtetë pse ekspertët duhej të mbyllnin vrimën më të thellë në planet

Ekziston një gadishull i largët në Rusinë veriperëndimore që ka qenë gjithmonë burimi i misterit të madh. Për dekada, shkencëtarët kanë punuar në shpimin e zonës drejt qendrës së planetit. Në më shumë se 40.000 këmbë, pusi është bërë i njohur si pusi më i thellë që njerëzimi ka ndërmarrë ndonjëherë.

E papritura

Dhe më pas ndodhi diçka e pazakontë dhe strategjitë e tyre u hodhën poshtë. Dukej se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse ta mbyllnin përgjithmonë. Çfarë mund t'i ketë dhënë fund një kërkimi kaq të egër? Përgjigjet për këto pyetje janë diçka që nuk do ta imagjinonit kurrë…

Sipër dhe poshtë

Nuk habitemi kur dëgjojmë se njerëzimi është i magjepsur me çdo gjë që ndodhet nën sipërfaqe. Është e lehtë të kuptohet pse njerëzit janë kureshtarë për të panjohurën. Kemi edhe një pasion pas qiejve. Me ndihmën e kompanive private dhe agjencive globale hapësinore, ne kemi mësuar më shumë për universin sesa kemi njohur ndonjëherë më parë.

Zbulim interesant

Edhe pse sateliti i parë artificial u lëshua në vitin 1957, kjo ishte larg nga hera e fundit që ne kemi parë qiellin. Ajo që shtrihet nën këmbët tona është po aq interesante.

Disa njerëz madje mendojnë se ne dimë më shumë për hapësirën sesa për atë që ekziston nën sipërfaqen e tokës. Jemi të sigurt që të paktën keni dëgjuar për garën hapësinore në të cilën hynë SHBA dhe Bashkimi Sovjetik gjatë kulmit të Luftës së Ftohtë. Sidoqoftë, jo shumë njerëz dinë për përpjekjen për të pushtuar nëntokën.

Gara në thellësi

Duke filluar nga fundi i viteve '50, shkencëtarët amerikanë dhe sovjetikë filluan të organizojnë eksperimente në emër të depërtimit në kore. Kjo është pjesa e Tokës që shtrihet deri në tridhjetë milje drejt qendrës së planetit.

Manteli

Manteli përbën gati 40% të masës së Tokës. Kjo çoi në një udhëtim interesant, për sa i përket shkencëtarëve dhe studiuesve.

Projekti Mohole

Në vitin 1958, Shtetet e Bashkuara morën drejtimin duke nisur Projektin Mohole. Ndodhet afër Guadalupe, Meksikë. Projekti përfshinte një ekip inxhinierësh që shponin nëpër shtratin e Oqeanit Paqësor.

Arritja e mantelit

Ata ishin në gjendje të zbrisnin në një thellësi mbi 600 këmbë. Projekti Mohole, siç u tha, përfundimisht u pezullua tetë vjet pasi financimi ishte shkurtuar. Amerikanët nuk ishin në gjendje të gjenin mantelin.

Gërmimi i thellë

Kjo është një zonë e populluar rrallë në Gadishullin Kola të Rusisë. Objektivi ishte i drejtpërdrejtë. Ata thjesht donin të gërmonin sa më shumë që të mundnin në kore.

Cili është qëllimi i tyre

Sovjetikët gjithashtu donin të arrinin deri në 49.000 këmbë nën sipërfaqen e Tokës. Me ndihmën e pajisjeve të specializuara, ata filluan të gërmojnë një sërë gropash që dilnin nga një zgavër e vetme. Ndërsa punonin në këtë mision, kërkuesit amerikanë bënë përparimin e tyre gjithashtu.

Bertha Rogers Hole

Kompania Lone Star Producing kishte bërë shpime për naftë në Oklahoma perëndimore në vitin 1974. Ndërsa e bënë këtë, firma përfundoi duke krijuar "vrimën e Bertha Rogers".

Ku ndodhet?

Çudia e krijuar nga njeriu, e cila ndodhet në kontenë Washita, është më shumë se 31.400 këmbë shumë nën sipërfaqen e planetit. Kjo është gati gjashtë milje! Ishte vërtet shumë e thellë!

Thyerja e rekordit

Edhe pse Lone Star nuk arriti të gjente atë që ishte pas, përpjekja qëndroi në vrimën më të thellë në Tokë për pesë vjet të tjera. E njohur si SG-3, një nga gropat e Kolës e theu atë rekord më 6 qershor 1979. Në vitin 1983, vrima e gjerë nëntë inç ishte në gjendje të depërtonte në një lartësi prej 39.000 këmbësh në sipërfaqen e planetit.

Pas atij momenti historik

Tani që ata kanë arritur atë moment historik, studiuesit e Gadishullit Kola rrëzuan mjetet përkohësisht. Për një vit, ata morën një pushim nga puna për të lejuar njerëz të ndryshëm të vizitojnë faqen e mahnitshme.

Probleme teknike

Megjithatë, kur ata u përpoqën të rifillonin pas një viti, ata filluan të hasin në një problem teknik që i detyroi të përmbaheshin përsëri. Projekti u la edhe një herë mënjanë. Çfarë bënë studiuesit?

Duke mos humbur shpresën

Megjithatë, studiuesit nuk u dorëzuan. Ata zgjodhën të braktisnin pusin e parë dhe filluan nga e para. Këtë herë, ata e bënë këtë nga një thellësi prej 23.000 këmbësh.

Thyerja e rekordit

Deri në vitin 1989, ata kishin thyer rekordin e mëparshëm duke u zhytur në një thellësi prej 7.5 milje. Kjo e rriti vetëbesimin e tyre. Ata me të vërtetë duhet të jenë në gjendje të shkojnë përtej 44.000 këmbëve deri në fund të vitit 1990 nëse gjithçka shkon mirë.

Diçka atje poshtë

Ishte edhe më mbresëlënëse kur ata bënë parashikimin se do të arrinin në 49.000 këmbë që në vitin 1993. Megjithatë, diçka e papritur fshihej poshtë tundrës së largët.

Diçka nuk është në rregull

Ndërsa iu afruan bërthamës së Tokës, ata u ndeshën me diçka që i bëri ata të rishqyrtojnë strategjinë e tyre. Ky ishte një ndryshim i lojës për ta. Padyshim që ndryshoi të gjithë planin e tyre për kërkimin. Me çfarë u përplasën?

Temperatura e papritur

Temperaturat në pus ishin pak a shumë siç prisnin studiuesit. Kjo ishte e vërtetë për 10.000 këmbët e para të gërmimit. Megjithatë, gjërat ndryshuan pas kësaj.

Temperatura ndryshoi

Temperatura u rrit shumë më shpejt nga sa kishin parashikuar. Temperatura në vrimë kishte arritur në 180 gradë Celsius në kohën kur ata iu afruan objektivit. Kjo është plot 80 gradë Celsius më shumë se sa kishin pritur fillimisht!

Kishte më shumë

As kjo nuk ishte e gjitha. Për më tepër, studiuesit mësuan se shkëmbi në ato thellësi ishte shumë më pak i dendur nga sa supozuan fillimisht. Kjo bëri që ajo të reagonte me temperaturat më të larta në mënyra mjaft të paparashikueshme.

Braktisja e projektit

Ata morën vendimin për të anuluar projektin sepse e dinin se pajisjet nuk do të zgjasin në ato kushte. Në atë kohë, kishin kaluar 22 vjet që kur kishin filluar të gërmonin.

Shpimi super i thellë i Kolës

Studiuesit mësuan disa gjëra magjepsëse përpara se të mbyllnin atë që është bërë e njohur si vrima super e thellë e Kolës. Për një gjë, ata gjetën fosile të vogla të bimëve detare në rreth katër milje të thellë.

Çfarë gjetën?

Reliktet ishin në gjendje të shkëlqyer, veçanërisht duke marrë parasysh se sa kohë ishin varrosur nën milje shkëmbi. Meqë ra fjala, shkëmbi në vetvete u vlerësua të ishte mbi dy miliardë vjeçar!

Jo ajo që ata po prisnin

Ata bënë një zbulim edhe më rrëqethës në pikat më të largëta të pusit super të thellë Kola. Ndërsa ekspertët matën valët sizmike, ekspertët më parë supozonin se shkëmbi poshtë këmbëve tona ndryshon nga graniti në bazalt në dy deri në katër milje nën sipërfaqen e Tokës.

Ishte krejt ndryshe

Ata shpejt zbuluan se kishin gabuar. Në gadishullin e Kolës, të paktën, kjo mund të mos jetë situata. Pasi mësuan këtë, u shpalosën disa zbulime të tjera që i shtynë ata të gjenin diçka shumë më të pabesueshme nga sa mendonin.

Kishte akoma granit

Studiuesit gjetën granit atje edhe në skajin më të largët të pusit! Pas ca kohësh, ata arritën në përfundimin se ndryshimi i valës sizmike u shkaktua nga ndryshimet metamorfike në shkëmb në vend të kalimit në bazalt.

Ata gjetën diçka të pabesueshme

Ky nuk është deri tani rasti. Ata zbuluan gjithashtu ujë të rrjedhshëm disa milje nën sipërfaqe, i cili ishte spektakolar. Kjo nuk ishte ajo që ata prisnin të gjenin atje poshtë!

Prova e përmbytjes biblike

Kishte njerëz entuziastë që vendosën se zbulimi i ujit nën sipërfaqe ishte provë e përmbytjes biblike. Megjithatë, fenomeni besohet gjithashtu se shkaktohet nga presioni i fortë që detyron atomet e hidrogjenit dhe oksigjenit të dalin nga shkëmbi. Më pas, shkëmbinjtë e papërshkueshëm bllokuan formimin e ujit të ri nën sipërfaqen e tokës. Ky ishte shpjegimi i studiuesve kur e zbuluan këtë. Çfarë mendoni ju?

(Kosova Sot Online)